Bill Gates’in Önerdiği Kurgu Dışı Kitaplar #1
BİLİM

Bill Gates’in Önerdiği Kurgu Dışı Kitaplar #1

Mühendis, iş insanı, girişimci ve dünyanın en zenginlerinden biri; Bill Gates’in sahip olduğu sıfatlardan biri de “kitap kurdu”. Övdüğü ve okunmasını tavsiye ettiği pek çok kitap arasından kurgu dışı olanlara göz atmak ister misiniz? 4 kitap önerisiyle, Bill Gates’in kitaplığına davetlisiniz!

Yayın Tarihi :07 Oca 2022
Süre :1.5 Bardak
Bill Gates, başarıları, yatırımları ve önemli açıklamaları ile tanınan, dünyanın en etkili kişilerinden olarak tanınıyor. Bununla birlikte gerçek bir kitap kurdu olduğunu, günlük rutininde ve uzun vadede okumaya ne kadar değer ve anlam yüklediğini de biliyoruz. Artık klasikleşen yıllık kitap önerileri ve kişisel blog’unda paylaştığı kitap listelerinden ilham almaya devam ediyoruz. İşte Bill Gates’in kitaplığında yer alan, övgüyle bahsettiği bazı araştırma ve bilim kitapları! Şimdiden iyi okumalar!

Factfulness: Ten Reasons We’re Wrong About the World – And Why Things Are Better Than You Think
Factfulness: Dünya Hakkında Yanılmamızın On Nedeni ve Neden Her Şey Sandığınızdan Daha İyi / Pegasus Yay. / 2019
-Hans Rosling

Dünyaya ve insanlığa bakış açısı söz konusu olduğunda kötümserler ile iyimserlerin kıyasıya fikir alışverişinde bulunduğu bir çağda yaşıyoruz. Bill Gates, sahip olduğu bilgi birikimi, tecrübe ve vizyon doğrultusunda gerçek bir filantropist ve bardağa dolu tarafından bakmayı tercih edenlerden gibi gözüküyor. “Okuduğum en bilgilendirici kitaplardan biri,” yorumunu yaptığı Factfulness, hem dünyada hem de ülkemizde çoksatan, çok ses getiren kitaplardan. Dünyaya bakış açımıza bir kez daha, taze gözlerle bakmamız gerektiğini savunan Rosling, eserinde farklı fikirleri inatla değiştirmeye çalışmaktan uzak duran, uzlaşımcı ve hoşgörülü bir yaklaşım benimsiyor. Bu anlamda örnek teşkil etmesi gereken bir yazarlık anlayışını, hem kendinden hem de insanlığın tamamından yola çıktığı olgularla birleştiriyor. Hayata, dünyaya ve insanlığa bakış açısını gözden geçirmek isteyen okurlar bu eseri kaçırmamalı.
 
Daha fazla detay için Bill Gates’in Factfulness eseri hakkında kaleme aldığı kişisel blog yazısına, GatesNotes’a buradan ulaşabilirsiniz.

Origin Story: A Big Story of Everything
Başlangıç Hikâyesi-Her Şeyin Büyük Tarihi / Doğan Kitap / 2020
-David Christian

İnsanlık ve içinde yaşadığımız evren konusunda meraklı bir okursanız, David Christian’ın alternatif bir “insanlık tarihi” yazma girişimine göz atmalısınz. Disiplinlerarası bir yaklaşımla insanı ve evreni bütüncül ama farklı bir şekilde ele almaya odaklanan eser, Büyük Patlama’dan günümüze hatta geleceğe uzanan projeksiyonuyla ilgi çekici ve öğretici bir okuma vadediyor. İnsanlığın ve tarihin sıkıcı olmadan da anlatılabildiğini ve bu konulara taze gözlerle yeniden eğilmek gerektiği savıyla yola çıkan Başlangıç Hikâyesi, araştırma ve tarih okuyucularının kaçırmaması gereken bir kitap.
 
Daha fazla detay için Bill Gates’in Başlangıç Hikâyesi eseri hakkında kaleme aldığı kişisel blog yazısına, GatesNotes’a buradan ulaşabilirsiniz.

Why We Sleep
Niçin Uyuruz? Yeni Uyku ve Rüya Bilimi / Pegasus Yay.
-Dr.Matthew Walker

Neden uyuruz? Uyku aslında ne işe yarar? Biz uyurken vücudumuzda neler olup biter?
Nörobilim ve uyku uzmanı Profesör Matthew Walker ile uyku ve rüya aleminin bilimine, bu soruların cevaplarına ve çok daha fazlasına davetlisiniz! Oldukça ilginç araştırma sonuçlarıyla ve başka başka sorularla dolu eser, Walker’ın klinik tecrübesiyle nörobilimin farklı araştırma konularını bir araya getiriyor. Hormonlar, öğrenme süreci, yaşlanmak, kanser ve diyabet gibi hastalıklar ve enerji seviyemizi yükseltmek bu konulardan yalnızca birkaçı.
 
Daha fazla detay için Bill Gates’in Niçin Uyuruz? eseri hakkında kaleme aldığı kişisel blog yazısına, GatesNotes’a buradan ulaşabilirsiniz.

Yukarı Kaydır