Pinterest
KÜLTÜR/SANAT

Beyaz Tavşanı Takip Et: Wachowski Kardeşler

04 Eki 2021

Matrix serisi gibi dünyayı sarsan filmleriyle birçok başarıya imza atan Wachowski Kardeşleri sizler için mercek altına aldık. Hayatları, Queer kimlikleri, geçiş süreçleri, filmleri, dizileri ve daha fazlası için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pinterest
   Wachowski Kardeşler (Lana ve Lily Wachowski), Matrix serisi, V for Vendetta, Bulut Atlası, Tuhaf İlişkiler, Speed Racer, The Animatrix, Sense8, Ninja Assassin gibi ünlü film ve dizilerin yönetmenleridir. Polonya asıllı olan kardeşler, bilim kurgu ve fantastik türünde birçok filme imza atmışlardır. Senaristliğini üstlendikleri, aynı zamanda yönetmen koltuğunda oturdukları film ve dizilerde genellikle; gelecek, toplumsal uyanış, sürreal bir dünya ve felsefi konular işlemeyi tercih eden Wachowski Kardeşler, Queer ve LGBTQİA+ temalarına da sıklıkla yer verirler.
 

Pinterest
Lana ve Lily Wachowski
 
   Lana Wachowski 21 Haziran 1965 tarihinde; Lilly Wachowski ise 29 Aralık 1967 tarihinde Chicago’da dünyaya gelen iki kardeştir. Ressam bir anne ve iş insanı bir baba ile büyüyen Wachowski Kardeşler, 1995 yılında ilk filmleri olan Assassins filmini çekerler. Assassins filminin senaristliğini de üstlenen kardeşler böylelikle birlikte ilk işlerine imzalarını atarlar. Wachowski Kardeşlerin ilk yönetmenlik deneyimi ise 1996 yapımı olan “Bound” ile ortaya çıkar. “Bound” ile iyi bir çıkış elde eden kardeşler, daha sonra Wachowski Kardeşlerin başyapıtı olarak adlandırabileceğimiz Matrix serisine imzalarını atarlar ve büyük bir başarı elde ederler. 1999 yılında tamamlanan The Matrix filminin başarısının ardından devam filmleri olan The Matrix Reloadded (2003), The Matrix Revolutions (2003) ve 2021 yılının aralık ayında vizyona girecek Matrix Resurrections filmini çektiler. 
 

Pinterest
Wachowski Kardeşler ve LGBTQİA+
 
    Wachowski Kardeşlerin en büyüğü Lana, 2007 yılında trans kadın olarak açılarak kimliğini bütün dünyaya duyurur. Ardından küçük kardeş olan Lilly, 2016 yılında kardeşi gibi trans kadın olarak açılır. Wachowski Kardeşler, trans kadın olarak açıldıktan sonra film ve dizilerinde de LGBTQİA+ temalarına ve Queer karakterlere daha fazla yer vermeye başlarlar. Sense8 dizisinde gördüğümüz veya 2021 yılının son ayında vizyona girecek olan Matrix Resurrections’da göreceğimiz queer karakterler, Wachowski Kardeşlerin filmlerinde ve dizilerinde LGBTQİA+ temasına yer verdiklerinin örneği. Aynı zamanda Lana Wachowski, Hollywood’un ilk trans yönetmenidir. 

Pinterest
Matrix Üstü Kapalı Trans Hikayesi
 
     Wachowski Kardeşlerin yakın zamanda yaptığı açıklamalara göre Matrix üçlemesi aslında bir trans hikayesidir. İnsanların Matrix serisini bir trans anlatı olarak izlemesinden çok memnun olan Wachowski Kardeşler, Matrix’in tamamen “dönüşüm arzusuyla” ilgili olduğunu da dile getiriyorlar. Matrix serisinde yer alan Switch karakterinin senaryonun orijinalinde trans olduğunu açıklayan Wachowski Kardeşler, Switch’in gerçek dünyada erkek, Matrix dünyasında ise kadın olduğunu belirttiler. 

Pinterest
V for Vendetta
 
     Matrix serisinin ardından Wachowski Kardeşlerin en çok konuşulduğu filmlerden biri elbette V for Vendetta. Alan Moore’un romanından uyarlanan V for Vendetta filminin yapımında Moore, kendi işlerinin önceki Hollywood uyarlamalarından memnun kalmadığı için yer almamıştır. Filmin başrollerini Natalie Portman ve Hugo Weaving paylaşır. David Lloyd tarafından tasarlanan Guy Fawkes maskesi, filmin ardından oldukça ünlenir. V for Vendetta filmi, farklı gruplar tarafından olumlu veya olumsuz şekilde eleştirilir fakat Matrix kadar büyük bir başarı yakalayamaz. 

Pinterest
Wachowski Kardeşlerin Tarzı
 
     Wachowski Kardeşler, çizgi romanlarla ve Tolkien üçlemesiyle büyüdükleri için yarattıkları filmleri seri olarak dünyaya getirmeyi sevdiklerini belirtirler. Filmlerinde; bilinç, seçim, seçimsizliğin paradoksu, öteki gerçeklik, cinsiyetin akışkanlığı, açıklanamayan, evren, evrenin doğası, paradokslar, paralel evren, sınırlar, kalıpların aşılması ve biçimsizlik gibi temaları işleyen kardeşler; “İzleyicilerin beklentileriyle yüzleşmek” istediklerini de her fırsatta vurguluyorlar. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?