MİMARİ VE DEKORASYON

Berjer Seçiminde Dikkat Etmemiz Gerekenler

Sizin de eviniz hem olduğundan farklı görünsün hem de bu görünüm sizin beğeni anlayışınıza hitap etsin istemez misiniz? Öyleyse farklı dekorasyon stillerine mutlaka göz atmalısınız. Günümüzde popüler hale gelmiş olan dekorasyon anlayışı evinizin ölçüsüne ve sizin kişisel zevkinize göre değişiklik gösterebilir. Fakat nasıl bir eve sahip olursanız olun, seçtiğiniz dekorasyon stiline uygun bir berjer seçimi yaparak kendinize geniş bir alan yaratabilmeniz mümkün!

Editör :Tuğba Özer
Yayın Tarihi :14 Eyl 2021
Süre :2 Bardak

Genellikle yaşanılan alanın değiştirilmesinden önce, yaşanılabilir kılınması için, dekore ederek dönüşüme uğratmak çok daha fazla tercih edilir hâle gelmiştir. Sadece görsel anlamda değil, mekânın işlevselliği açısından da önemli bir yerde duran dekorasyon stilleri, sahip olduğunuz alanı nitelikli hâle getirmek için oldukça önemlidir. İlk ortaya çıkışı XV. Louis dönemine kadar götürülebilen, Fransız kökenli bir mobilya olan berjerler ise iç mekan dekorasyonları denince ilk akla gelenler arasındadır.

Ev dekorasyonu, bütünlük ve tabii ki uyum gerektirir. Hatta birlikte uyumsuz olduğunu düşündüğünüz parçalar dahi kendi içinde bir uyum yaratabilirler. Bu anlamda öncelikle tarz uyumuna dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Berjer koltuklarınızın evdeki diğer oturma grubu ile uyumlu bir tarza sahip olması, aslında evinize yaptığınız uzun vadeli bir yatırım olarak da değerlendirilebilir. Örneğin klasik bir tarzda dekore edilmiş evde fütüristtik bir berjer tasarımı, pek de uyumlu durmayacaktır. Öte yandan renk konusunun da evdeki harmonide büyük bir payı olduğun unutmayın. Buna göre berjer seçiminde evinizin genel renkleriyle uyumlu tonları tercih etmeniz, göz zevkinizi de zenginleştirecektir.

Evinizin dekorasyon stiline uygun tekli koltuk seçimi yapmak epey önemlidir. Zira vaktinizin çoğunu bu tekli koltuklarda harcayabilir ya da oturma odanızın şıklığını onlardan biriyle ile taçlandırabilirsiniz. Bunu kişisel zevkinize uygun bir şekilde yapmak içinse birçok farklı dekorasyon stili içerisinden en çok rağbet gören 5 tanesini sizler için derledik.


Hemen hemen tüm tasarım fikirlerinin dayandığı klasik ev dekorasyonu, geleneğin izlerini günümüze taşıyan ve bunlar olurken zarafetinden asla ödün vermeyen tarzıyla dikkat çekicidir. Gösterişli bir tarzla kendini; perdeler, aksesuarlar, oymalar ile belirginleştiren klasik stil için geleneksel şıklığın kıvrımlı formlarla birleştiği görkemli bir berjer tercihi yapabilirsiniz.

Sade ve düz çizgileri kullanarak modern zamana uyum sağlayan bu stili hareketlendirmek için duvar kağıtlarından faydalanmayı tercih edebilirsiniz. Modern dekorasyon anlayışı, net ve geometrik aksesuar kullanımı ile öne çıkar. Desen seçiminde ise klasik stilin çiçekli desenlerinden farklı olarak, çizgisel ve sade kumaşların kullanımı, berjer modelleri arasından seçiminiz için fikir verebilir. Fonksiyonel olmanın ve sadeliğin mühim olduğu bu stilde geometrik çizgilerle hareketlendirilmiş keten bir kumaşın kullanıldığı pratik bir tekli koltuk seçimi yapabilirsiniz.

Kırsal tarzın parçalarını birleştiren ve genellikle yüksek bir görünüme sahip olan bu dekorasyon stili için salon, mutfak ve oturma odalarında eskitme mobilyalardan yararlanılır. İlhamını doğadan alan bu stilin içinde çiçekli desenler ön plana çıkar. Siz de bu tarza uyum sağlaması açısından çiçekli desenlerle döşeli eskitme bir tekli koltuk tercih edebilirsiniz.

Birbirinden farklı desenleri ve stilleri bir araya getiren bu dekorasyon biçimi için renk paletlerinin, desenlerin ve dokuların kullanımı çok önemlidir. Bu stilin kullanılması için parçaları doğru bir şekilde bir araya getirmek gerekir. Tekli koltuk seçiminizi de yine buna uygun olarak desen, doku ve renk tercihlerinize uygun bir şekilde yapabilirsiniz.


İşlevselliği ön plana çıkaran İskandinav stili basit ve sade görünümü ile giderek daha da popüler hale gelmiştir. Yaşamında dinginlik ve denge isteyenleriniz için bu stil keyif vericidir. Kendini gösteren bir tasarım anlayışı olan bu stil için genelde gri tonlarında beyaz bir renk paleti tercih edilir. Siz de berjer seçiminizi, koyu bir gri ile yaparak şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yukarı Kaydır