GLOBAL NEWS

Beklenen Etkinlik Gerçekleşti: Apple, iPhone 13 Ailesini Tanıttı

Apple, 14 Eylül tarihinde düzenleyeceği etkinlik aracılığıyla içlerinde iPhone 13 ailesinin de bulunduğu yeni ürünlerini tanıtacağını belirtmişti. Ajandalarımızı işaretledik, alarmlarımızı kurduk ve 14 Eylül’ün gelmesini heyecanla bekledik. Beklenen gün nihayet geldi ve Apple, tasarımları ve özellikleri üzerine sayısız tahminler yürüttüğümüz yeni ürünlerini açıkladı! Bu yeni ürünler neler ve beraberinde neleri getiriyorlar, birlikte inceliyoruz.

Yayın Tarihi :15 Eyl 2021
Süre :1.5 Bardak

Her geçen gün, her yeni modeli ile gelişen ve iyileşen Apple ürünleri, daima merak ve ilgimizi çekiyor. Artırılan kalite ve performansı takiben yükselen fiyatlar her ne kadar canımızı sıkıyor olsa da bu ürünlerden uzak kalmamız için yeterli bir sebep olmuyor. Zira yapılan etkinliğin tarihi açıklandığında yazdığımız bir yazıda da belirttiğimiz üzere, SellCell tarafından yapılan ankete göre halihazırda kullandığı bir iPhone’u olan insanların %44, yani neredeyse yarsının ellerindeki modeli iPhone 13’e yükseltmek istediği söyleniyor. Dün gerçekleşen etkinliği takiben bu oranın ne yönde bir değişiklik göreceğini bir hayli merak ediyoruz doğrusu. iPhone 13 ailesini beklediğimize değecek mi?
Merakla beklenen iPhone 13’ün dört yeni modeli (iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max) bulunuyor. Bunlara ek olarak yeni bir Apple WatchiPad ve iPad mini ile tanışmaya da hazır olun!

Tanıtılan iPhonelar, görünüm açısından ek renk seçeneklerinin dışında kayda değer herhangi bir yenilik sunmuyor; ancak içerikleri için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Geliştirilmiş kamerası, iyileştirilmiş bataryası ve hızlandırılmış sistemi gibi beklenilen yeniliklere ek olarak hatırı sayılır ve kayda değer birkaç yeni özellikten de bahsetmek mümkün. Modeller arasında en ilgi görenler elbette her zamanki gibi yine Pro modeller oluyor ve bu modellerde herkesi bir hayli şaşırtan unsurun, dudak uçuklatan depolama alanı seçenekleri olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda söylentilerin aksine Apple’ın diğer modellere de birtakım güncellemeler getirdiğini görüyoruz, üstelik taban fiyatı artırmadan.

Pro modeller, normal 13 modelde de olduğu gibi yine IP68 suya dayanıklı olarak karşımıza çıkıyor, üstelik epey güçlü bir ekrana sahip olduğu da söyleniyor. Kendisinden bir önceki nesille karşılaştırıldığında 1.5 saat daha uzun batarya ömrüyle tanıtılan Pro’nun depolama alanı seçeneklerinde ise 1 TB dahi bulunuyor! iPhone denince akla gelen ilk özelliklerden biri de inanılmaz kamerası olsa gerek, dolayısıyla Pro modellerin kameralarındaki gelişimler de ilgimizi çekiyor. Üç farklı kamerası bulunan Prolar, makro fotoğraflar da çekebiliyor. iPhone 13 ailesinin en ilgi gören özelliklerinden birinin de muazzam kamerasına yeni getirilen bir özellik, ‘Cinematic Mode’ olacağını düşünüyoruz. Hal böyle olunca, kadrajınıza aldığınız her kareyi bir sinema eserine çevirmenizi sağlayan bu yeni özellik sayesinde kendi kısa filminizi dahi çekebileceğinize inanıyoruz.

Peki ya fiyatlar?

 
Evet, her yeni iPhone tanıtımında özelliklerden önce dikkat kesildiğimiz bir konu bulunuyor, o da fiyat… Başka hiçbir markada bulamayacağımız özellikleri ile tüm modelleri tarafından baştan çıkarıldığımız iPhoneların yeni nesli, iPhone 13 ailesinin fiyatlarına şaşırmadan edemiyoruz doğrusu; hem de şaşıracağımızı adımız gibi biliyor olmamıza rağmen. iPhone 13  ve iPhone 13 Mini modelleri 12 bin ila 15 bin arasında değişiklik gösteriyorken, Pro modellerin fiyatları 17 bin’den başlayıp 23 bin liraya kadar yükseliyor. 9. Jenerasyon iPad 5 bin 599 lira; iPad Mini 5 bin 777 liradan başlayan fiyatlara satılıyor. Yeni Apple Watch 7’nin fiyatı ise 399 dolar olarak açıklandı; Türkiye’de ücretinin ne olacağına dair henüz herhangi bir açıklama bulunmuyor.
Yukarı Kaydır