SCOPE

Bebekler Anne Karnında Neler Hissediyor?

06 May 2021

Bir bebeğin anne karnındaki gelişimi anne için nefes kesici bir deneyim olsa da bebeğin dünyaya gelmeden önceki süreci için de mucizevi bir dönem demek yanlık olmaz. Bu 9 aylık süreç ile pek çok şey biliniyor. Ancak bazı bilgiler hem anne adaylarını hem de bizleri oldukça şaşırtıyor. Dilerseniz hep birlikte bu zorlu ve heyecanlı süreçte anne karnındaki bebeğin neler hissettiğine hep birlikte göz atalım.

2 Bardak

İsteyen her kadın için bebek dünyaya gelmeden önce geçirilen süreç oldukça heyecan vericidir. Hamile olduğunu öğrendiği ilk andan itibaren karnında bir canlı taşıdığını hisseden anne adayları, bu süreçte bebekleriyle iletişim kurmaya ve gelişimlerine katkıda bulunmaya çalışırlar. Bunun için de klasik müzik dinleteninden tutun da uyumadan önce masal okuyanlarına kadar pek çok girişimde bulunduklarını söyleyebiliriz. Bu çabalarında da haklılık payları yok değil. Yapılan pek çok çalışma bebeklerin anne karnında pek çok şey öğrendiklerini destekliyor. Çünkü bebekler anne karnında bizim tahmin ettiğimizden çok daha fazla şey hissediyor. Bunlardan en dikkat çekici olanlarını sizler için derledik. 

Doğmamış bir bebek 12 haftalıkken acı hissedebilir.

12 haftalık bir hamilelik sonrasında bebeğin sinir ve omuriliği acıyı hissedebilecek kadar gelişmiş oluyor. Yeni duyuları ile birlikte göbek kordonlarını ve yüzlerini hissedebiliyorlar. Hatta bu süreçte parmak emmeye başladıkları da gözlemlenebiliyor. Gelişmenin bu bölümünde henüz bir şeftali büyüklüğünde olsalar da acıyı hissedebilecek kadar büyümüş oluyorlar. 

20 haftalıkken bir bebek annesinin sesini algılayabilir.

20 hafta, bebeğin anne karnındaki gelişiminde uzun bir süre olarak değerlendiriliyor. Artık annesinin sesini duyduğu diğer seslerden ayırt edebilecek kadar gelişmiş oluyor. Sizin annesi olduğunuzu doğuma kadar çoktan öğreniyorlar. Artık ultrason sayesinde cinsiyetini kolayca öğrenebileceğiniz bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başladığınız dönem de bu döneme denk geliyor.

Doğmamış bebekler tat alabilir.

Bilimsel araştırmalar bebeklerin doğmadan önce tat tercihlerinin geliştiğini gösteriyor. Anne karnında öğrenme tatla sınırlı olmadığı gibi sadece insana özgü de değil. Yapılan deneyler annesi hamilelikte çokça sarımsak tüketen bebeklerin doğduktan sonra da sarımsak yemeye daha yatkın olduğunu ortaya koyuyor. Bebeklerin anne karnında tat almalarının da amniyotik sıvı yoluyla olduğuna inanılıyor. Bebek 10 haftadan sonra anne karnında su yutmaya başlıyor. Bazı tatların bu sıvıdan alınabileceği düşünülüyor. 

Bebekler anne karnında öğrenebilir.

Uterus içinde yaşamaları, bebeklerin öğrenme yeteneği olmadığı anlamına gelmiyor. Bebekler sadece annelerinin sesini diğer seslerden ayırmakla kalmazlar. Birkaç yıl önce yapılan bir araştırmayla, her gün aynı televizyon şovunu izleyen anneler inceleniyor. Bu annelerin bebekleri dünyaya geldikten sonra da izlenilmeye devam ediliyor. Ağlama krizi esnasında anne karnından alışık olduğu programın jenerik müziğini duyar duymaz sakinleştikleri gözlemleniyor. Bu da bebeklerin doğmadan önce öğrenmeye meyilli olduklarını gösteriyor. 

Annenin kalp atışları bebeğin kalp atışlarını etkiler.

Hamileliğin ilerleyen aylarında, annenin yaptığı şeyler bebeğinin kalp atışlarını etkiler, özellikle kendi kalp atışları. Eğer annenin kalp atışları hızlanırsa bebeğinki de hızlanıyor. Bu yüzden annelerin hamilelik boyunca sakin olması ve strese girmemesi önem taşıyor. Anneyi korkutan ya da heyecanlandıran bir şey olduğunda bunun karnınızdaki bebeğinizi etkilyor olması size de çılgınca geliyor değil mi? Yani bir ebeveyn olarak çocuğunuz üzerindeki etkiniz o daha doğmadan önce başlıyor. 

Bebek anne karnında nefes alır.

Uterus amniyotik sıvı ile dolu olmasına rağmen, bu bebeğin nefes almasını engellemiyor. Ciğerleri şekillenmeye başlayınca yani 5.ay ve sonrasında bebekler nefes alma çalışmalarına başlıyor. Onu çevreleyen amniyotik sıvıda nefes alıp vermeye başlıyorlar. Bu nefes çalışmalarının anneye yansıması tutulduğu hıçkırık krizleri sayesinde oluyor. Baba için eğlenceli kısım ise artık anne karnına kulağını dayadığında bebeğinin kalp atışlarını duyabiliyor olması. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?