Fleabag
KÜLTÜR/SANAT

BBC Culture’ın Hazırladığı Liste: 21. Yüzyılın En İyi 5 Dizisi

09 Oca 2022

Çeşitli yapımları göz önünde bulundurup pek çok ‘en’ler listesi hazırlayan BBC Culture, bu sefer de 43 ülkeden 206 televizyon uzmanının katılımı ile 21. yüzyılın en iyi televizyon dizilerini öne çıkartacak bir anket hazırladı. Bu ankette oylanması istenen dizilerin çoğu 2000 yılından günümüze uzanan yapımlar. Anket sonucunda 21. yüzyılın en iyi 100 dizisi BBC Culture tarafından paylaşıldı. Bizler de bu listenin ilk beşini oluşturan yapımları sizler ile paylaşmak istiyoruz. Mutlaka bu dizileri izlemeniz konusunda da ısrarcıyız!

1.5 Bardak

The Wire
The Wire, 2002-2008

Listenin en başında yer alan The Wire, bir dram dizisi olarak karşımıza çıkmakta. Bu beş sezonluk yapımın IMDb puanı 9.3 ve bu yüksek puanı göz önünde bulundurarak The Wire’ın kesinlikle seyredilmesi gerektiğine rahatlıkla güvenebilirsiniz. ABD’nin en büyük 20. şehri olan Baltimore’da geçen bu yapım, Baltimore’un arka sokaklarında rastlanan polisler ve uyuşturucu satıcıları arasındaki mücadeleyi konu almakta. The Wire’ın her sezonunda Baltimore’un farklı bir yüzüne odaklanıldığı için bu dizi sayesinde seyirciler Baltimore’u da tanıma şansı yakalıyor. Eğer polisiye ve suç dizilerinden hoşlanıyorsanız kesinlikle The Wire’ı izlemelisiniz.

Mad Man
Mad Man, 2007-2015

7 sezonluk Mad Man, BBC Culture’ın listesindeki ikinci dizi olarak bizlerle buluşmakta. Dramanın hakimiyet sürdüğü bu yapımda üst düzey bir reklam şirketinin yöneticisi olan Don Draper ve Draper’in çevresindeki insanlar ile karşılaşmaktayız. Bunun yanında, Mad Man izleyicilere 1960’lı yılların Amerikasında gerçekleşen sosyal değişiklikleri de sunmakta. Eğer gizem dolu yapımlardan hoşlanıyorsanız Mad Man’e bir göz atmanızda fayda var.

Breaking Bad
Breaking Bad, 2008-2013

Bazı insanların yavaş akışlı olarak nitelendirdiği bazılarının da bayılarak izlediği Breaking Bad de BBC Culture’ın listesinde yer almakta. Listenin üçüncü yapımı olan Breaking Bad, 5 sezonluk bir dizi olup hem suç hem de dram kategorisine girmekte. Bu yapımda, 50 yaşındaki bir kimya öğretmenine rastlamaktayız. İsmi Walter White olan bu öğretmen, kendisini sarsan bir haberi öğrendikten sonra eski öğrencisi Jesse Pinkman ile ortaklık yaparak yeraltının tehlikeli sularına inmeye karar veriyor. Bizler Breaking Bad ile ilgili daha fazla spoiler vermeden sizler Netflix’inizi açıp bu yapımı izlemeye başlamalısınız!

Fleabag
Fleabag, 2016-2019

Listenin 4. yapımı olarak karşımıza Amazon Prime Video’nun en çok konuşulan dizileri arasında yer alan Fleabag çıkmakta. İngiliz oyuncu, yapımcı ve yazar Phoebe Waller-Bridge tarafından yaratılıp yine bu yetenekli sanatçının oyunculuğu ile seyircilerle buluşan Fleabag, iki sezonluk bir dizi. Hem komedi hem de dram barındıran bu yapımda Londra’da tek başına yaşamaya hatta hayatta kalmaya çalışan bir kadın ile tanışıyoruz. Bu karakter Phoebe Waller-Bridge tarafından canlandırılmakta ve onun sayesinde 30’lu yaşlarında bulunan kadınların başına gelebilecek ailevi, iş odaklı ve romantik durumlara şahit oluyoruz. Eğer yemek yerken ya da herhangi bir işinize ara verdiğiniz zaman çerezlik bir dizi izlemek istiyorsanız sizlere şiddetle Fleabag’i önermekteyiz.

Game of Thrones
Game of Thrones, 2011-2019

Listenin beşinci sırasında pek çok hayranı bulunan Game of Thrones ile karşılaşmaktayız. Sekiz sezonluk bu efsanevi dizi, 9.2 olan IMBd puanı ile izleyenlerle buluşmakta. Bu yapımda, kurgusal mekanlarda gerçekleşen hikayelere rastlamaktayız. Bir başka deyişle, soylu ailelerin verdiği taht mücadelelerini konu edinen Game of Thrones bizleri akıl almaz lokasyonlar ile buluşturmakta. Ne kadar bu yapımın konusunu taht mücadeleleri diye belirterek açıklamış olsak da bu dizinin her sezonda ayrı bir şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, En İyi Drama Dizisi Ödülü’nü kazanan Game of Thrones’u izlemek için vakit kaybetmemelisiniz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?