SCOPE

Bazı Hayvanlar Neden Gece Rahat Görür?

04 May 2021

Dünya üzerinde milyonlarca hatta belki de sayamayacağımız kadar çok ve farklı canlı türü bulunuyor. Tabii her bir canlının da birbirinden farklı özellikleri var ki bu durum da onlara yine birbirinden farklı beceriler kazandırıyor. Söz konusu görme becerilerimiz olduğunda, bizler de insanlar olarak gördüğümüz renkler ve cisimleri algılayış biçimlerimiz ile her ne kadar birçok canlıdan çok daha fazla gelişmiş bir görüş kabiliyetine sahip olduğumuzu düşünsek de tüm bu becerilerimiz geceleri adeta sıfırlanıyor diyebiliriz. Peki, görüş kabiliyetlerini bizler kadar gelişmiş bulmadığımız bazı canlı türleri nasıl oluyor da geceleri muhteşem bir görüş becerisine sahip oluyorlar dersiniz? Gelin geceleri herhangi bir görüş problemi çekmeyen canlıları ve bunu nasıl başardıklarını biraz daha yakından öğrenelim.

1.5 Bardak

Dilerseniz öncelikle kısaca nasıl gördüğümüze değinelim. Gördüğümüz görüntüler en basit haliyle baktığımız nesnelerin yansıyan ışıklarından oluşuyorlar diyebiliriz. Kornea aracılığıyla gözümüze giren yüksek miktardaki ışık da göz bebeği tarafından kontrol ediliyor. Retinada oluşan ters görüntünün beynimiz tarafından düzeltilmesi ile de görme işlemi gerçekleşiyor. Renkleri nasıl algıladığımıza gelecek olursak; insanların ve diğer birçok canlının gözlerinde renk reseptörleri bulunuyor. Tabii reseptörlerin sayısı ve çalışma şekilleri insan ve hayvanların gözlerinde birinden farklı şekillerde ortaya çıkıyor.

Bu durum da aslında neden renkleri farklı şekillerde algıladığımızın cevabını bizlere veriyor. Gözlerinde bulunan bu reseptörler sayesinde canlılar renkleri algılıyor ve yüksek ışık yardımıyla da o skala içerisindeki tüm renkleri görebiliyorlar. Ancak hava karardığında yani ışık ortadan yok olduğunda renk reseptörleri işlevini yitiriyor. Böylece de biz insanlar ve bizler gibi daha diğer pek çok canlının akşamları karanlık çöktüğünde görme kabiliyetlerinde bir düşüş oluşuyor. Sonuç olarak da her şeyi siyah ya da gri tonlarında görüyoruz. 

Evet, tıpkı biz insanlar gibi hayvanlar dünyasında da benzer bir durumun hakim olduğunu ve her hayvanın geceleri o kadar da rahat bir şekilde her şeyi göremediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Çoğu gece hayvanı, geceleri neredeyse kusursuz bir görüş becerisine sahip ki bu durum da onların karanlık çöktüğünde avlanmalarını veya avlarını gözden kaçırmamalarını kolaylaştırıyor. Peki, bunu nasıl yapıyorlar? Gece görüş kabiliyetleri gelişmiş olan bu canlıların göz bebekleri geceleri onların maksimum ışığa maruz kalmalarına izin verecek şekilde genişliyor. Tabii tüm bu gece görüşü kabiliyeti yalnızca büyük göz ve genişlemiş göz bebeği ile de gerçekleşmiyor. Bu canlıların gözlerinde, gözlerinin ışığa olan duyarlılıklarını kontrol etmelerine yardımcı olan pek çok ışık reseptörü hücresi bulunuyor. Böylelikle bu canlılar da reseptörler sayede geceleri hiçbir zorluk çekmeden görebiliyorlar. Hatta öyle ki bazı gece hayvanları gündüzleri yoğun ışıkta görme kabiliyetlerini kaybediyor bile diyebiliriz. 

Peki, en sevdiğimiz evcil dostlarımızdan olan ve aslında gececi hayvanlar olmayan kedi gibi canlılar nasıl oluyor da geceleri rahat bir görüşe sahip oluyorlar? Bir diğer sevimli evcil dostlarımızdan biri olan köpeklere kıyasla geceleri çok daha iyi bir görüşe sahip olsalar da kedilerin de aslında karanlıkta pek başarılı olmadıklarını söylemeliyiz. Kedinizin siz uyurken ortalıkta koşturup neredeyse bütün geceyi uyanık geçirdiğini düşününce bu durum size garip gelebilir. Ancak insanlara kıyasla ışığa ihtiyaçları oldukça az olsa da onlar da hiçbir ışığın giremediği ve tümüyle karanlık olan bir ortamda görme yetilerini kaybediyorlar.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?