Pinterest
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Bastırılmış Cinsellikle İlgili Konuşulmayanlar

Az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla rastlanılan bastırılmış cinsellik, yalnızca psikolojik bir sorun olarak değil aynı zamanda toplumsal bir mesele olarak da karşımıza çıkıyor. Bastırılmış cinsellikle ilgili daha önce konuşulmayan konuları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Editör :Doğa Çardak
Yayın Tarihi :11 Haz 2021
Süre :1.5 Bardak

Pinterest
   Bastırılmış cinsellik kısaca, kişinin çevresel etkenlerden dolayı cinselliğini özgürce yaşayamaması veya cinselliğini ifade edememesi olarak tanımlanır. Cinselliği özgürce yaşayamayan toplumlarda bastırılmış cinsellikle mücadele eden bir kişi, rahatsız olduğunu anlamakta zorluk çekebilir çünkü çevresindeki insanlar da aynı baskıyla yaşadıkları için kişi doğal ortamın bu olduğuna inanır. 

Pinterest
Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Bastırılan Cinsellik
 
  Birçok toplumda çocuklar, cinselliğin ayıp ve günah olduğunu düşünen ve bunu sürekli dile getiren ebeveynler tarafından yetiştirilirler. Çocuklar kendi cinsel organlarını keşfettikleri dönemde birçok uyarıya maruz kalırlar. Erkek çocukları bu uyarılara kız çocuklarından daha az maruz kalmalarına rağmen ileriki yaşlarında daha saldırgan bir bireye dönüşebilirler. Bastırılmış cinsellikle büyüyün erkek çocukları ileriki yaşlarda taciz gibi suçlara daha meyilli olurlar. Yani sağlıksız ebeveynler tarafından yetiştirilen çocuklar ileride sağlıksız birer birey olurlar.

Pinterest
Birçok kız çocuğu bastırılmış cinsellikle büyür. “Günah, ayıp, başına kötü şeyler gelir, insanlara ne deriz?” gibi tehditlere maruz kalan kız çocukları, cinselliklerini evlenene kadar keşfetmemeleri gerektiği baskısıyla büyütülürler. Cinselliğin yalnızca üremek için olduğunu düşünen toplumlar, kadınların cinsel hayatlarıyla tanışmalarından korkarlar. Sağlıklı bir cinsel hayatı olan kadınlar toplum tarafından damgalanır. Bu durum gelişmemiş ve gelişmekte olan toplumların kadınların üzerinde kurdukları baskıcı rejimden kaynaklanır. Unutmamalıyız ki kadınların da erkekler kadar cinselliklerini özgürce yaşamaya hakları var.

Pinterest
   Bastırılmış cinselliği tetikleyen en bilinir unsurlardan biri mastürbasyonun engellenmesi. Kadın veya erkek, her birey sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmak için mastürbasyon yapar. Ergenlik çağındaki çocukların da sağlıklı birer cinsel hayata sahip olması için mastürbasyon yapması gerekir. Erkek çocukları kız çocuklarına göre bu konuda daha şanslı büyürler. Birçok kız çocuğu, mastürbasyonun ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını bilmeden büyür. Bu tarz cinsellik eğitimleri, cinsiyet fark etmeksizin her çocuğa sağlıklı birer cinsel hayata sahip olmaları için ebeveynleri tarafından verilmeli. 

Pinterest
  Bastırılmış Cinsellik Kişilerde Nelere Sebep Olur?
 
  Ergenlik döneminden itibaren cinsel hayatlarını saklamaya çalışarak büyüyen bireylerde birçok psikolojik probleme rastlanır. Bu problemlerin arasında; sinir, asosyallik, gerginlik, erken boşalma, seksten utanma, tiksinti, bireyin hoşlandığı cinsle iletişim kuramaması, kadınlarda vajinismus, farklı objelere karşı cinsel istek uyanması, eleştiri kabul etmeme ve kadınları cinsel obje olarak görme gibi ciddi maddeler yer alır. Aynı zamanda bastırılmış cinsellikle büyüyen bireyler; karma arkadaş gruplarına, kadın ve erkeğin arkadaş da olabileceğine, kadınların diledikleri gibi giyinebileceğine, kadınların tek başına dışarıda eğlenebileceğine karşı çıkarlar. Kin ve nefretle büyütülmüş bu bireyler; her kadına sahip olmalarını gerektiğini düşünerek saldırgan davranışlar sergilerler.

Pinterest
Tedavi Süreci 
 
  Bastırılmış cinsellikle büyüyen bireyler kendilerinde bir sorun olduğunu düşünmezler ve bu yüzden kabul ve tedavi süreçleri çok zorlu olur. Bastırılmış cinsellik aslında zihnin derinliklerinde yatan psikolojik bir rahatsızlık olarak bilinir. Saldırgan davranışlar sergileyen bireylerin toplumun da sağlığı için tedavi görmeleri gerekir. Tedavi süreci ve şekli psikologlar veya psikiyatr tarafından belirlenir. 
  Bu konu hakkında daha fazla bilgi ve hikâyeye ulaşmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız film listesine göz atabilirsiniz: 
 
A Dangerous Method
Black Swan
Black Narcissus
Taxi Driver
      The Lover (1992)
The Piano Teacher
In The Mood For Love
Repulsion

Yukarı Kaydır