Girlboss
ZOOM

Başarılı Kadınların Ortak Özellikleri

Kadınlar yıllardır hayatın her alanında etkin ve de başarılı bir şekilde var olsalar da maalesef hak ettikleri görünürlüğü hala daha yakalayabilmiş değiller. Buna rağmen gerek bilim, teknoloji, sanat gerekse de spor, siyaset ve eğlence gibi farklı sektörler olsun kadınlar, varlıklarını ve başarılarını ortaya koymayı başarıyorlar. Peki, tüm farklılıklarına rağmen bu kadınları bir noktada birleştiren ve onları bu büyük başarılara götüren özellikleri neler dersiniz? Gelin detayları hep birlikte öğrenip kendimiz için biraz ilham alalım.

Editör :Deniz Koç
Yayın Tarihi :10 Haz 2021
Süre :2 Bardak

Güçlü Yönlerine Odaklanıyorlar

Güçlü yönlerinize odaklanmayı her zaman sevdiğiniz şeyi yapmak olarak yorumlamayın. Hayatta keyif aldığınız birçok farklı şey olabilir, aynı şekilde iyi yaptığınız ve kendinize fazlasıyla güvendiğiniz bazı özel alanlar da bulunuyor olabilir. Ancak güçlü yönleriniz her zaman bu sevdiğiniz alanlarda olmak zorunda değil. Söz konusu özellikle de kariyeriniz olduğunda çeşitliliktense tek bir noktaya odaklanmayı seçebilirsiniz. Böylelikle dağılıp birden fazla alana bölünmektense yalnızca bir konuda uzmanlaşıp o alanda en iyisi olmak için tüm çabanızı harcayabilirsiniz. Bu sebeple pek çok başarılı kadın gibi siz de kariyer hedeflerinizi doğru bir şekilde belirlemeye ve gelecekte kendinizi nerede gördüğünüzü netleştirmeye başlayın deriz. 

The Intern
Girişken Olmaya Çalışın

Sürekli olarak başkalarının istek ve ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanırsanız kendinizi geliştirmek için yeterince fırsat bulamayabilir ve olduğunuz yerde sayabilirsiniz. Hangi alanda daha yetkin olduğunuzu anlamak içinse kendinize zaman ayırmalı, o alanla ilgili araştırmalar yapıp mümkün olduğunca fazla soru sorarak merak ettiğiniz ne varsa öğrenmeye çalışmalısınız. İnsanların kendi istekleri doğrultusunda sizleri baskılamalarına izin vermemeli, atılgan bir tavır sergileyerek kendi istekleriniz doğrultusunda ilerlemeyi öğrenmelisiniz. 

Suits
Empati Becerilerinizi Geliştirin

Son yıllarda, empati kurma becerisinin özellikle de iş dünyasında ne kadar da önemli olduğuna dair pek çok araştırma bulunuyor. Buna rağmen erkeklerin çoğunlukla egemen olduğu bu dünyada empati becerisi maalesef ki genellikle “kadınsı” bir özellik olarak görüldüğünden göz ardı edilmekte. Oysaki diğer insanların neler yaşadığını, hissettiğini ve ihtiyaçlarının neler olabileceğini anlamak gibi anlamlara gelen bu kavram, iş dünyasında çalışanlar için çok daha verimli bir ortamın oluşturulmasında ve çalışanların da çok daha hevesli ve istekli bir şekilde işlerini tamamlamasında oldukça önemli bir role sahip. İşte başarılı olmuş pek çok kadının unutmadığı gerçek de bu. Eğer siz de o kadınları örnek almak istiyorsanız duygusallığa kapılmadan anlayışlı olmanın ve sezgilerinizi güçlendirmenin yollarını bulun deriz. 

How to Get Away with Murder
Kusurları Kabullenmeyi Bilin

Her insanın kusurlarının olduğu bir gerçek. Sürekli olarak mükemmeli aramak ve beklemek yalnızca herkesin çok daha mutsuz olmasına ve normalden de fazla hata yapmasına sebep olacağından bu davranışı bir kenara bırakmayı öğrenmenizde yarar var. Gerçekten başarılı olan kadınlar her zaman kusursuz olmanın mümkün olmadığının bilincindedirler diyebiliriz. Siz de onlar gibi olmak istiyorsanız kusurlarınızı kabullenmeyi öğrenmelisiniz. Kabullendikten sonra onları gidermenin ve bu yönlerinizi güçlendirmenin çok daha kolay olacağından emin olabilirsiniz. 

Devil Wears Prada
Kendinize Zaman Ayırın

Yoğun iş temposu arasında kendinize zaman ayırmanın pek de mümkün olmadığını ve kendinizi tümüyle işinize vermeniz gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu iş dünyasında pek çok insanın yaptığı en büyük yanlışlardan da biri. Siz farkında olmasanız da sürekli olarak işlerinizi kendinizin ve ihtiyaçlarınızın önünde tutmanız zaman içerisinde hem çok daha fazla stres yaşamanıza hem de motivasyonunuzu kaybedip kendinizi tükenmiş hissetmenize yol açan davranışlardan biri. Bunun yanında gerçekten başarılı olan insanların kendilerine çok iyi baktıklarından emin olabilirsiniz. Hem fiziksel hem de zihinsel sağlıklarına fazlasıyla dikkat eden bu insanlar, beslenmelerinden egzersizlerine kadar her şeylerinin düzenli olmasına ve ihtiyaç duyduklarında da kendilerine zaman ayırmaya fazlaca özen gösterirler. Bu sebeple başarılı olmak için siz de kendinize zaman ayırmayı öğrenin deriz. 

Yukarı Kaydır