unsplash
WELLNESS

Ayurveda Nedir?

12 Oca 2022

İnsan hayatını pozitif ya da negatif bir şekilde etkileyebilecek pek çok sistem ve felsefe bulunmakta. Bu sistemlerin ve felsefelerin çoğu çeşitli Asya kültürlerine dayanmakta. Ayurveda da Asya kültürüne dayanan bir sistem olup insanlara yüksek standartlı bir yaşam sunmaya çalışmakta. Bu yazımızda, sizler için ruh ve bedenin iyileştirilmesini amaçlayan ayurvedayı ve detaylarını kaleme aldık.

1.5 Bardak

unsplash
Ayurveda, yaklaşık 5000 yıl önce ortaya atılmış doğal bir şifa sistemi olarak karşımıza çıkmakta. Kökeni Hindistan’a dayanan bu bütüncül sağlık anlayışı, genel olarak ruhu ve bedeni bir denge içinde tutarak sağlıklı bir hayat sürülmesine yardımcı olmakta. Hint-Avrupa dil ailesinin Hint-İran kolunda bulunan Sanskritçe dilinden türeyen ‘ayurveda’ kelimesi Türkçeye ‘yaşam bilgisi’ olarak çevrilmekte. Bu sözcüğün Türkçesinden de anlaşılacağı üzere, ayurveda insan hayatındaki farklı alanlara odaklanarak insanların beşeri potansiyellerinin üst sınırlarına ulaşmalarını istemekte. Hem bedenin nasıl kullanılması gerektiğini hem hayatın ve sağlığın ne anlama geldiğini hem de sağlıklı yaşamın nasıl olabileceğini bireylere öğreten bu şifa sistemini bir tedavi yöntemi ve felsefe olarak düşünebilirsiniz. 

unsplash
Eğer ayurvedanın genel olarak neyi amaçladığını anladıysanız bu felsefe içinde göz önünde bulundurulması gereken diğer detaylara geçmek istiyoruz. Ayurvedaya göre her insan dosha olarak da anılan ideal bir bünye tipine sahiptir ve yola koyulmadan önce her bireyin kendi bünye tipini öğrenmesi gerekir. İnsanlar kendi bünye tipini öğrendikten sonra gerekli besinlerden, egzersizlerden ve aktivitelerden yararlanarak ayurvedayı hayatına işleyebilir. Bu yüzden, bu felsefede gözden kaçırılmaması gereken ilk basamak doshaları tanımak ve hangisinin benlik ile uyumlu olduğunu anlamaktır. Şimdi de ayurvedayı hayatınıza uygulayarak sağlığa, huzura ve mutluluğa ulaşmanız adına sizlere ayurvedanın barındırdığı üç bünye tipinden bahsedeceğiz. Bu bünye tiplerinden hangisi size uygunsa onu göz önünde bulundurarak ayurveda felsefesinin içine atılabilirsiniz.

unsplash
Ayurvedadaki ilk yaşam enerjisi tipi Vata Dosha olarak bilinmekte. Vata tipine sahip insanlar, fiziksel anlamda çok uzun olabileceği gibi çok da kısa olabilmekte. Ayrıca, bu insanların genellikle küçük gözlere ve esmer bir tene sahip olduğunu da belirtmeliyiz. Elementi hava olan Vata tipi, sonbahar ve kış mevsimlerinde baskın olup diğer doshalara liderlik eder. Bunun yanında, bu enerji tipi hareket enerjisini temsil eder ve bu tipe sahip olan bireyler genellikle kararsızlığa, endişeli bir ruh haline, hiperaktiviteye ve dinlenme problemlerine sahiptir. İkinci yaşam enerjisi tipi olan Pitta Dosha ise Vata Dosha’nın zıttı olarak düşünülebilir. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde aktif olan bu dosha, dönüşümün enerjisi olup ateş ve su elementleri ile karşımıza çıkmakta. Neşeyi ve keyfi temsil eden bu tip, görme problemleri olan, öfkesini kontrol edemeyen ve vücudunda çeşitli kızarıklıklara sahip insanlarda gözlenmekte. Son yaşam enerjisi tipi Kapha Dosha, sağlamlığı ve direnmeyi temsil ederek cesareti ve şefkati destekler. Depresyona ve fazla kiloya sahip bireylerde kendini gösterebilen bu dosha tipi, aynı zamanda aşırı mukus salgılanmasıyla da kendini belli edebilmekte.

unsplash
Bünye tipinize karar verdikten sonra ayurvedanın uygulanışını öğrenmeye başlayabilirsiniz. Öncelikle, bu felsefe için çalışan ayurveda uzmanlarının bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Güvenilir bir uzmana danışarak hangi doshanın sizde daha aktif olduğunu öğrenebilirsiniz. Uzman yardımıyla gerçekleştireceğiniz ayurveda, kendi başınıza uygulamaya çalışacağınız felsefeden daha verimli olacağı için böyle bir öneri ile size gelmekteyiz. Sizde aktifliği yüksek olan dosha belirlendikten sonra, vücut yapınızda eksiklik gösteren elementlerin miktarları çeşitli gıdalar ile artırılmaya çalışılır. Bunun yanında, vücut yapınızda fazla miktarda olduğu düşünülen elementler ise çeşitli egzersizlerin ve aktivitelerin yardımıyla dengelenir. Eğer yaşam standartlarınızın yükseltilmesi gerektiğini düşünüyorsanız detaylı ve hassas bir sistem olan ayurvedadan bir uzman aracılığıyla yararlanmalısınız. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?