Önümüzdeki 5 gün boyunca
GLOBAL NEWS

Avrupa’da Protestolar Büyüyor

10 Oca 2022

Koronavirüse karşı zorlu mücadele sürerken ve Omicron varyantının yarattığı yeni dalga ile vaka sayıları dünya genelinde hızla artarken, Avrupa ülkelerinde de protestolar baş göstermeye devam ediyor. Bazı aşı karşıtı gruplar ve baskıcı Covid-19 önlemlerine karşı olanlar Paris, Belçika ve Çekya gibi ülkelerde sokaklara döküldü.

1.5 Bardak

Pazar günü Belçika ve Çek Cumhuriyeti'nde koronavirüs kısıtlamalarına karşı gerçekleştirilen gösterilere binlerce kişi katılırken, Almanya ve Viyana'nın bazı şehirlerinde de geçtiğimiz cumartesi günü yeniden protestolar gerçekleşti. 
Hükümetler Covid-19 aşılarını ve destekleyici dozları teşvik etmeye yönelik hamleler yaparken ve artan vakaların önüne geçmek için daha sıkı yeni kurallar getirirken, bu önlemlere karşı Avrupa Birliği genelinde hafta sonu gösterileri devam etti.
 

Çok yüksek bulaşıcılığa sahip olan Omicron varyantına karşı uzmanlar, özellikle de sağlık çalışanlarının ardında da tüm vatandaşların tam aşılarını yaptırmaları yönünde çağrılarda bulunuyor. Aksi takdirde vaka sayılarının önüne geçilemeyeceğinden ve hastanelerin yoğun başvuru yükünü kaldıramayacağından endişe edildiğinden, bu yönde alınan önlemlerin de gerekli olduğuna yönelik açıklamalarda bulunuldu.

Ancak Avrupa Birliği genelindeki protestoların önüne geçilemiyor. Fransa'da 6 Ocak'ta Covid-19 sağlık kartlarını aşı kartına dönüştürecek yeni yasa tasarısının Ulusal Meclis'te kabul edilmesinin ardından, aşı karşıtları başta başkent Paris olmak üzere birçok kentte sokağa indi. Anayasa Konseyi önünde toplanan vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u istifaya çağırdılar. Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Macron, "Aşısını yaptırmayanların canını çok sıkmak istiyorum. Bunu sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz." sözlerine yer vermişti.
15 Ocak itibariyle yürürlüğe girmesi beklenen ve 16 yaş üstü tüm vatandaşlar için geçerli olması planlanan aşı kartı uygulaması ile kafe, restoran, sinema, tiyatro ve müze gibi kapalı alanlara girişlerde sadece aşıların tamamlandığını gösteren bir belge sunulacak. Yani artık negatif sonuçlu PCR testleri geçerli olmayacak. 

Belçika'nın başkenti Brüksel'de de geçtiğimiz pazar günü yaklaşık 5 bin kişi protesto gösterisi gerçekleştirdi. Protestocular, tıpkı Fransa’da olduğu gibi önlemleri ve aşı teşvikini protesto ederek "Zorunlu aşılama diktatörlüktür", "Aşılar işe yaramaz", "Devlet faşizmini durdurun" ve benzeri yazıların bulunduğu pankartlar taşıyarak eylemlerini gerçekleştirdiler.
Yürüyüş sırasında havai fişek taşıdıkları gerekçesiyle 11 kişi gözaltına alınırken, gösteri sonunda çıkan olayların ardından 30 kişi daha tutuklandı. 

Prag'da da binlerce kişi geçtiğimiz pazar günü, Covid-19 aşısının belirli yaş grupları ve meslekler için zorunlu hale getirilmesi önerisine karşı gösteri yaptı. Kalabalık içerisinde yer alan grupların bir kısmı Covid-19 aşılarına karşı olduklarını dile getirirken bir kısmı da “Özgürlük!” yazılı pankartlarla slogan atıp yürüyüş gerçekleştirdi. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?