Aşkta Yalan Yok (mu)?
diezminutos.es
KÜLTÜR/SANAT

Aşkta Yalan Yok (mu)?

Netflix’in yeni İspanyol yapımı çöpçatanlık programı Aşkta Yalan Yok, ilk sezonuyla gösterime girdi. Skandallarla dolu erotik yapımlardan biri olan bu programda, yarışmacılar yalanlarının bedellerini ödüyorlar. Hem de gerçek anlamda...

Editör :Andi Hodara
Yayın Tarihi :25 Kas 2021
Süre :1 Bardak

diziler.com
Sunuculuğunu ünlü İspanyol şarkıcı Monica Naranjo’nun yaptığı Aşkta Yalan Yok’un konusu pek hoş. 6 çiftin ilişkileri sınanıyor ve yalan söyleyip söylemedikleri test ediliyor. Yalan söyledikleri her an para kaybediyor, dürüst oldukları her an ise para kazanıyorlar.  Anlayacağınız tüm bu kaybettikleri ve kazandıkları para yarışmanın sonunda ellerine geçecek olan şey yine para. Aslında ne kadar az yalan söylerlerse ve partnerlerine ne kadar fazla güvenirlerse, paralarına o kadar sahip çıkmış olacaklar. Ama pek de öyle olmuyor maalesef.

Yarışma her yalanın bir bedeli, her dürüstlüğün de bir ödülü var diyor bize alttan alttan. Fakat para ödülü her zaman aşkta mutlu etmiyor, zira dürüst olmak, sadık olmakla eş değer değil!

Şöyle ki öncelikle hali hazırda iyi kötü süregelen bir ilişkileri olan 6 çift geliyor. Bu çiftlerden bazıları güven problemi yaşamış, bazıları aldatılmış, bazıları aldatmış... Bunlara benzer türlü problemler yaşayıp farklı aşamalardan geçmişler. Çoğunun ilişkisi güven problemiyle bir ya da birkaç defa sarsılmış. Öncelikle onların ilişkilerine derinlemesine dalıyoruz. Hali hazırda birbirlerine dürüstler mi, değiller mi göz taraması yapan yalan makinesiyle önce bir ona bakıyoruz. Daha programın en başından, ilişkinin başlarında aldatıldığını öğrenenler oluyor ve bununla yüzleşmek zorunda kalıyorlar. Kimi çift bu noktada ilişkisini sorgularken, kimisi intikam almak için yanıp tutuşuyor. Kimisi buna rağmen neden ilişkisini bitiremediğini sorguluyor.

Daha sonra bu çiftleri iki ayrı eve koyuyorlar. Bir evde güveni sarsılanları, bir evde de güven sarsanları tutuyorlar. Biz kafamızda ayrımı böyle yaptık tabii ki siz izleyince farklı bir ayrım olduğunu düşünebilirsiniz. Yani aslında ne olursa olsun ilişkiyi bırakamayacak gibi duranlarla ilişkiyi inatla darmadağın edip partnerinin onu asla bırakmayacağından emin olanları ayırıyorlar desek, yeridir. Güven sarsan eşlerin olduğu eve yepyeni tuzaklar ekliyorlar. Kimisine eski sevgilisini, kimisine yeni “perfect match’ini” gönderiyorlar ve onları birkaç date’e çıkarıyorlar.

Daha sonra bu görüntüleri, diğer evdeki eşlerine para karşılığı izletiyorlar. Bir tanesi bile “Gerek yok izlemeyeceğim, ben ona güveniyorum” demiyor tabii. Hepsi para karşılığı görüntüleri izlemek istiyor. Olay, bir noktadan sonra gerçekten de büyük para ödülünü geçiyor.

turflix.com
Öyle ki aslında aralarında pek bir şey yaşanmamış olsa da montajla veya yeni gelen kişinin söyledikleriyle yaşanmış gibi gösterilebiliyor ve ne yazık ki önceden aldatılmış eş, buna hemen kanıp eşinden nefret etmeye veya kafasında olasılıkları kurmaya başlıyor. Aslında kendi hayatınızı düşünürseniz, ufacık bir söylemin ilişkinizi ne kadar bulandırabileceğini düşünebilirsiniz. Kendinizden çok güvendiğiniz partneriniz hakkında birinin söyleyeceği bir yalan, sizin de güveninizi kırabilir. Ve yine kendi hayatınızı düşünürseniz, bir kere güveninizi kıran birine tekrar güvenmenin ne kadar zor olduğunu anlayabilirsiniz.

Ardından bu güven vermeyen eşler, bir süre birlikte vakit geçirdikten sonra, yanlarındaki yeni partnerleri alınıyor ve yalnız bırakılıyorlar. Bu sefer de önceden yalnız kalan eşlere yeni partnerler yollanıyor.

Önceden yalnız kalan eşlerden bazıları, ara ara gördükleri şeylerle kendi kendilerine intikam alma yeminleri etmiş ve aslında artık ilişkiyi bitirme kararı almış bulunuyorlar. Hem eşleri olmadan bir süre yaşamışlar hem benzer acıları çeken insanlarla bir süre birbirlerine destek olmuşlar hem de yapım şimdi onlara yeni perfect match’lerini yolluyor... Yani aslında herkesin istemediği bir ilişkide bulunmasını engelleyecek tüm koşullar sağlanıyor; düzgün bir destek grubu ile yeni ve daha iyi bir ilişki. Bu durumda kendi kendimize şu soruyu soruyoruz, ben daha iyi birini bulsam ve bu süreçte çok da üzülmeyeceğimi bilsem, bu sorunlu ilişkiye bir son verir miyim? Güven mi daha önemli, sevgi mi ve aslında sevgi var mı?

İşte kafanızda deli sorularla güzel bir program! İyi seyirler.
Yukarı Kaydır