unsplash
SAĞLIKLI BESLENME

Aronya Meyvesinin Faydaları

Aronya meyvesi (Aronia melanocarpa), günümüzde özellikle sağlıklı beslenme bilincine sahip bireyler tarafından biliniyor ve tüketiliyor. En zengin antioksidan kaynaklarından biri olan bu meyve hastalıklarla mücadelede önemli katkılar sağlıyor ve faydalarını öğrenmek için onu biraz daha yakından tanımak gerekiyor. Siz de aronya meyvesi hakkında daha detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız, bu yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Editör :Neylan Oral
Yayın Tarihi :14 Eyl 2021
Süre :1.5 Bardak

unsplash
Öncelikle aronya meyvesini tanıyalım. Aronya meyveleri veya diğer adıyla chokeberries, Rosaceae familyasına ait küçük, koyu meyveler olarak tanımlanıyor. Kuzey Amerika’ya özgü olsa da Avrupa dahil dünyanın diğer bölgelerinde de yetişebiliyor. İlk olarak yerli Amerikalılar tarafından soğuk algınlığına ilaç şeklinde kullanıldığı biliniyor. Ağzı kurutma etkisi sebebiyle günümüzde daha çok püre, reçel, jöle, şurup veya çay şeklinde tüketiliyor. Bunun yanı sıra taze, dondurulmuş, kurutulmuş veya toz halinde de bulunuyor.

unsplash
Aronyanın besin değerine bakıldığında ise düşük kalorili olduğu ve lif, C vitamini, manganez açısından içeriğinin yoğun olduğu görülüyor. Ayrıca, mükemmel faydalar sağlayan antioksidanların kaynağı oldukları da belirtiliyor. Bu antioksidanlar sayesinde de, serbest radikallerin hücrelere verdiği potansiyel zararlar önlenebiliyor. Ayrıca aronya meyvesine rengini veren antosiyaninler de içeriğinde yüksek bulunuyor.

pexels
Peki, aronyanın sağlığa ne gibi faydaları oluyor? Aronyanın antikanser etkileri olabiliyor ve kansere karşı koruma sağlayabiliyor. Yapılan araştırmalara göre, içeriğindeki antosiyaninler kolon kanseri hücrelerinin büyümesini durdurabiliyor ve meme kanseri ile ilgili oksidatif stresi azaltabiliyor. Meme kanserli kadınlardan alınan kan örneklerinde, aronya tüketilmesi durumunda zararlı süperoksit radikallerinin sayısının azalması bu önermeyi doğruluyor. Tabii ki aronyanın kansere karşı koruyucu etkisinin kanıtlanması için daha da fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

pexels
Kanserin yanı sıra aronya kalp hastalıklarına karşı da koruyuculuk görevi üstlenebiliyor. Kalp hastalığı ve diyabet olasılığını artıran yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri de dahil olmak üzere bir dizi sorunu olan insana yarar sağlayabiliyor. Yapılan araştırmalar, günde 300 mg aronya özütü almanın kan basıncını, kötü kolesterolü (LDL) ve trigliseriti önemli ölçüde düşürdüğünü gösteriyor.

unsplash
Şüphesiz ki aronya, içeriğindeki yüksek antioksidanlar sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor ve destekliyor. Bu meyvenin özleri, potansiyel zararlı bakteriler olan Escherichia coli ve Bacillus Cereus'a karşı güçlü antibakteriyel aktivite sergiliyor. Aronya suyu içmek ise idrar yolu enfeksiyonlarını azaltabiliyor. Bunlara ilaveten aronya, antiviral etki de gösteriyor ve özündeki ellagik asit ve mirisetin grip virüsüne karşı koruma sağlayabiliyor. 

pexels
Uzmanlar aronya meyvesinin yenmesinin güvenli olduğunu ve ciddi yan etkilere sebep olmadığını belirtiyor. Sadece bazı yetişkinlerde kabızlık veya ishal gibi yan etkiler meydana getirdiği biliniyor. Yine şeker hastalığı olan kişilerin aronya tüketirken dikkatli olması gerekiyor. Meyve kan şekerini düşürebildiği için düşük kan şekeri belirtilerini izlemek gerekebiliyor. Hamile ve emziren kadınlar için de aronya hakkında yeterli çalışma olmadığından dikkatli kullanmak gerekiyor. 

unsplash
Aronyayı sağlıklı gıda satışı yapan mağazalarda, internette ve aktarlarda bulabilirsiniz. Yoğurtlarınıza ekleyebilir veya suyunu içebilirsiniz. Suyunu ananas gibi diğer meyvelerle birleştirebilirsiniz. Kış aylarında sıcacık çayını içmek ayrıca size keyif verebilir. Bunların yanında püresini, reçelini veya jölesini yapabilirsiniz. Hatta hazırladığınız tüm bu reçelleri ve jöleleri kek veya kurabiyelerinizde kullanabilirsiniz. 
Lif ve C vitamini kaynağı, bağışıklık sistemine katkılar sağlayan, kalp sağlığını destekleyen ve kansere karşı koruyucu özelliklere sahip olan aronya meyvesi içeriğiyle mucize bir meyve haline geliyor. Sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam sürmenin en önemli anahtarlarından biri oluyor. Gün geçtikçe bizler de daha çok okuyor ve bu konuda bilgiler ediniyoruz. Aronya meyvesi de sağlıklı beslenmek üzere diyetlerimize ekleyebileceğimiz bir ürün olabilir. Doğanın sunduğu mucizelerden biri olan bu meyveden biz de yararlansak mı?
Yukarı Kaydır