GLOBAL NEWS

Apple Merakla Beklenen Etkinlik Tarihini Açıkladı

Apple, Eylül ayı içinde düzenleyeceğini açıkladığı özel etkinliğinin tarihini netleştirdi. Paylaştığı tweet ve e-posta ile yeni Apple Etkinliği’nin tarihini 14 Eylül olarak belirleyen şirket meraklı takipçilerini sevindirdi. Yaklaşık 2 saat süreceği tahmin edilen etkinlik daha önceki etkinliklerde olduğu gibi Apple Park'tan canlı olarak yayınlanacak. 2021 yılı için akıllı telefon dünyasının en çok merak edilen modellerinden olan iPhone 13 ailesinin bu etkinlikte tanıtılması bekleniyor. Uzun süredir heyecanla beklenen kablosuz kulaklık AirPods 3 ve iPad Mini 6 modelleri de etkinlikte yer alacak.

Yayın Tarihi :09 Eyl 2021
Süre :1.5 Bardak
Apple'ın yeni iPhone'unun tanıtılmasına her geçen gün daha da yaklaşıldıkça iPhone 13 için heyecan da artmaya devam ediyordu. MacRumors tarafından bildirilen SellCell tarafından yapılan bir ankete göre, mevcut iPhone kullanıcılarının %44'ü mevcut telefonlarını piyasaya çıkacak iPhone 13 modellerinden birine yükseltme planlıyordu. Tüm gözlerin tanıtım etkinliğine çevrildiği dönemde beklenen haber geldi. Teknoloji devi Apple dün paylaştığı açıklama ile özel etkinliğin 14 Eylül’de olacağını belirtti. 

Apple tarafına yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman’a göre etkinlikte ilk olarak dört farklı modelden oluşan iPhone 13 ailesi tanıtılacak. Apple Park’tan canlı yayınlanacak etkinlikte iPhone 13 ailesi ile birlikte yenilenmiş bir tasarıma sahip Apple Watch Series 7’nin de tanıtılması bekleniyor. AirPods 3 ve iPad mini 6 modellerinin görücüye çıkması da ihtimaller dahilinde. İPhone, Apple'ın etkinliğinde dikkat çeken en önemli ürün olacak olsa da, şirketin sergileyecek başka cihazları olması da bekleniyor. Bunlar, yükseltilmiş çiplere sahip yeni Mac’leri ve yeni iPad'leri içeriyor.

Apple'ın sürekli geliştirdiği telefon kameraların yanı sıra, yeni iPhone'lar için en çarpıcı değişikliğin, cep telefonu kapsama alanı olmadığında acil durumlarda arama yapma ve metin gönderme yeteneği olduğu söyleniyor. Ancak genel olarak, günlük bağlantı için 5G kablosuz teknolojisi kullanılmaya devam edecek.iPhone 13, 5G destekli iPhone 12 ile Apple'ın en başarılı lansmanından bir yıl sonra gelmeye hazırlanıyor. Cihaz, Apple'ın yeni yüz kilidi açma özelliğiyle 1.000 dolarlık iPhone X'i tanıttığı 2017'den bu yana iPhone tasarımında ilk büyük yenilemeyi sunuyor. İkinci el cihaz satış sitesi olan Decluttr'ın iPhone 12 duyurusundan önce yaptığı bir başka anket, kullanıcıların %53'ünün şaşırtıcı bir şekilde yeni iPhone almayı planladıklarını gösteriyor. Analistlerin telefon model yükseltmeleri için "süper döngü" dediği şey bu yıl da Apple ayrıcalığı ile seviyesini yükselteceğe benziyor. 

Apple, iPhone 12'nin piyasaya sürülmesinden sonraki üç ay için iPhone satışlarında ciddi bir artış kaydetmişti. Ocak ayında şirket, iPhone satışlarının bir önceki yıla göre %17 arttığını ve şirketin kaydedilen en yüksek gelire ulaşmasına yardımcı olduğunu söyledi. Apple CEO'su Tim Cook, şirketin finansal sonuçlarını yayınladıktan sonra yatırımcılarla yaptığı bir telefon görüşmesinde, "Bu sonucun, hatırlayabileceğimiz en zorlu yılı geride bıraktığını hiç sanmıyorum." dedi. Cook, bir işletme olarak Apple’ın karşılaştığı zorlukları çalışanlarının, ailelerinin ve içinde yaşadıkları toplulukların zorlukları ile kıyaslanamaz olduğunu belirtti. Apple ürünlerinin zorluklara karşı durmak adına iyi bir rol üstlendiğini vurgulayan Cook “Kullanıcıların bu zorluklara yanıt vermelerine yardımcı olmada oynadığı merkezi rolü gösteriyor" dedi.


Pandeminin dünya çapında milyarlarca insanın hayatını alt üst etmesi pek çok etkinliği de iptal ettirmişti. Uygulanan karantina politikaları ile geçtiğimiz bir buçuk yıl Apple başta olmak üzere Microsoft, Sony ve diğer birçok teknoloji devi çevrimiçi etkinlikler düzenledi. Ancak bu yıl pandeminin azalan etkisi ile Apple etkinliği olması gerektiği gibi yapılacak. 

Yukarı Kaydır