pexels.com
GASTRONOMİ

Alternatif Biberli Mezeler

11 Oca 2022

Bir meze için biberden daha uygun ne olabilir ki? İster ocakta 2 dakika közleyin üstüne sarımsaklı yoğurt dökün ister kızartıp yoğurtlayın. Her haliyle her şekliyle nefis bir lezzet vermeyi başarıyor hele ki köy biberiyse. Fakat bugün bu kadar basit bir yoldan gitmeyeceğiz tabii. Biber sevenler, acısı, tatlısı her haline zaafı olanlar buraya toplansın çünkü çok lezzetli mezeler derledim. Buyurun öyleyse.

1.5 Bardak

unsplash.com
Beyaz Şaraplı Biber
 
Bu meze için biber seçimi chili olursa daha lezzetli oluyor. Acı sevmiyorsanız da sivri tatlı biberlerden tercih edebilirsiniz. Önce 12 tane çok kalın olmayan mümkün olduğunca ince uzun seçilmiş biberleri güzelce yıkayın ama ayıklamayın, bütün kalsınlar. Ardından vok tavayı ısıtın, biberleri koyun biberler hafifçe ısınınca yarım çay bardağı beyaz şarap ekleyin. Şarap ile biberleri glaze edin, yani biberler tüm şarabı çekene dek pişirmeye devam edin. Bu yöntemle parıldayan ve tüm lezzetin ana ürünün içine işlediği bir mezeye sahip olacaksınız.

pexels.com
Biberler tüm şarabı çekince tavaya 2 diş sarımsağı incecik kıyıp ekleyin. Hafifçe kokusu çıkınca 1 küçük kırmızı soğanı piyazlık doğrayarak ekleyin güzelce karışsınlar. Tavanız susuz kaldığı için yanacak korkusu yaşamayın çünkü zaten çok fazla pişirmenize gerek yok. Şöyle bir çevirdiğiniz soğanların üzerine taze dağ kekiği, tuz ve karabiber ekleyin. Altını kapatın. Son dokunuş olarak da yarım narı ayıklayıp mezenize ekleyin. Afiyet olsun!

unsplash.com
Soka
 
Bu mezeyi dener denemez haftada birkaç sefer yapacağınıza şüpheniz olmasın. Hem çok pratik hem de inanılmaz bir lezzet vaat ediyor. Öncelikle 2 büyük boy kapya biberi yıkayıp ayıklayın. Biberleri dik olarak 2’ye bölün ardından 2-3 parmak kalınlığında olacak şekilde dilimleyin. Bir küçük tencereye yarım çay bardağı zeytinyağı, yarım çay bardağı güzel bir elma sirkesi ve yarım çay bardağı suyu ekleyip kaynama noktasına getirin. Hafifçe tıngırdayınca dilimlediğiniz biberleri içine atın ve orta ateşte 8-9 dakika boyunca pişirin. Piştikten sonra soğumaya bırakmayı unutmayın.

pexels.com
Biberler pişerken bir kâseye 5-6 kaşık dolusunca süzme yoğurdu 1 diş ezilmiş sarımsakla karıştırın. Yoğurda yarım su bardağından biraz fazla yağlı ve güzel bir beyaz peyniri küçük parçalar halinde ufalayıp ekleyin, iyice karıştırın. Son dokunuş olarak da 2 çorba kaşığı kaymak ekleyin. Tüm malzemeler güzelce özdeşleşene kadar karıştırın. Peynir tuzluysa tuz eklemeyin. Yoğurt karışımı yoğun olacak, arzu ederseniz zeytinyağı ile açabilirsiniz fakat bence hiç gerek yok çünkü üzerine biberleri koyarken suyundan da koyacaksınız ve yoğurt kendiliğinden yumuşayacak. İyice soğuyan biberleri suyuyla birlikte yaydığınız yoğurdun üzerine koyun ve mezenizi taze fesleğen yapraklarıyla süsleyin, ekmekle tüketin!

taghzeyafoods.com
Tahinli Biber
 
Tahin doğru kullanıldığında muhteşem bir lezzet yaratabilen bir şey. Fazlası ya da azı dilediğimiz etkiyi vermediği gibi doğru ürünle birleştirmek de çok önemli kendisini. 6 tane kapya biberi közleyin. Fırında da közleniyor fakat benim gibi ateşin lezzetini hissetmek istiyorum diyenler ocak közlemesinden vazgeçmesin derim. Her yer biraz fazla kirlenebiliyor kabul fakat bunun için köz tavası kullanabilir ve biberleri delmeden közleyebilirsiniz. Zaten biberler közlenirken neden deliniyor hiç anlamam, bütün lezzetli suyu dışarı akıyor öyle olunca.

pexels.com
6 kapya biberi usulünce közledikten sonra kapalı bir kaba alırsanız 10 dakika kadar terletirseniz çabucak soyulacaktır. Soyduktan sonra çekirdeklerinden ve saplarından ayıklayın, biberleri büyüklü küçüklü dilimleyin. Bir kâsede ufalanmış yarım çay bardağı yağlı Bergama tulumunu, 2 iri diş ezilmiş sarımsağı, 1 avuç ufalanmış cevizi, 1,5 çorba kaşığı nar ekşisi, 3 çorba kaşığı zeytinyağıyla karıştırın. Son olarak bu karışıma 2 yemek kaşığı dolusunca tahin ekleyip güzelce karıştırın. Karışımın tüm malzemeleri tamamen özdeşleşsin. İhtiyaç hissederseniz biraz daha zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Köz biberlerin üzerine bu şahane karışımı ekleyin, afiyetle sevdiklerinizle paylaşın!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?