Almanya'nın Yeşil Kenti Freiburg
DOĞAL YAŞAM

Almanya'nın Yeşil Kenti Freiburg

Almanya’nın, ormanın içinde yer alan ütopik kenti Freiburg’a doğru bir yolculuğa çıkmaya ve buradaki çevre dostu yaşamın detaylarını öğrenmeye ne dersiniz? Sürdürülebilirlik ve doğa dostu gibi kavramlar günümüzde belki de hiç olmadığı kadar fazla değer kazanmışken, bu kavramları harika bir şekilde hayata geçirmeyi başarmış olan kentlerden biri olan Freiburg’dan biraz ilham alalım dedik. Avrupa’nın “Güneş Şehri” ve “Temiz Enerjinin Başkenti” gibi adlarla anılan Freiburg neler yapıyormuş gelin hep birlikte öğrenelim.

Editör :Deniz Koç
Yayın Tarihi :14 Oca 2022
Süre :1.5 Bardak

Orta Çağ’dan kalmış gibi duran bu büyüleyici kent, aslında gerçekten de Almanya’nın hatta Avrupa’nın oldukça köklü yerleşim yerlerinden de biri. 900 yıldan uzun bir süredir varlığını koruyan ve nesillere ev sahipliği yapmış olan kent, yenilikçi tasarımı ve sürdürülebilir politikaları sayesinde dünyanın en yaşanabilir kentlerinden biri olmayı başarıyor. İngiltere, Fransa ve Almanya sınır bölgesine yakın bir noktada bulunan Freiburg, oldukça eski bir yerleşim yeri olmasına karşın, nüfusu Almanya’nın en genç olan kentlerinden de biri. Kısacası hem eski hem de yeniyi bir arada barındıran bu kent, sürdürülebilir politikalarıyla geleceğin şehirlerinden biri olmayı garantilemiş durumda da diyebiliriz. 

Kentte sürdürülebilir yaşamın izleri 1970’li yıllara kadar uzanıyor. Bu yıllarda yapılması planlanan nükleer santrali protesto etmek için bir araya gelen, sanatçılar, öğrenciler, doktorlar, akademisyenler, çiftçiler, mimarlar ve bu santralin yapımına karşı çıkan diğer herkes, inşaatın durdurulması için eylemler yapıyor hatta günlerce bu bölgede kamp kuruyorlar. Eylemlerin başlamasının ardından geçen dokuz aylık bir sürenin sonunda nükleer santral inşaatının tamamen durdurulmasına karar veriliyor ve aylar süren bu aktivist hareket bölgede çevre dostu, sürdürülebilir bir yaşam kurulması hayalinin temellerinin atılmasını sağlıyor. O gün bugündür de kent yeşili ön planda tutan sürdürülebilir politikalarından asla vazgeçmedi ve sürdürülebilir politikaları sebebiyle dünya çapında bolca ödül topladı.

400 km'yi bulan bisiklet yolları ve arabaların iki katı bisiklet sayısıyla Freiburg, bisikletçiler için de adeta bir cennet olmayı başarıyor. Diğer Alman şehirleri, ulaşımının merkezine arabaları koyan modern şehirleri inşa etmeye odaklanırken, Freiburg'daki planlamacılar farklı bir yaklaşım benimseyerek tasarımlarını toplu taşıma etrafında şekillendirdiler ve böylece caddeleri, tramvay, bisiklet ve yaya yolları da dahil olmak üzere oldukça büyük olacak şekilde genişlettiler. Böylelikle Almanya’nın diğer şehirleri ve pek çok Avrupa kentinin benimsediğinin aksine daha sürdürülebilir bir kent yaşamının ilk adımlarını attılar.
 
Kentte pazarlarda ve marketlerde satılan sebze ve meyvelerin çoğu organik tarım ürünlerinden oluşuyor. Kentte futbol tutkunları için de oldukça ilginç bir yapı var. Kentin yerel futbol takımı SC Freiburg’a ev sahipliği yapan Schwarzwald-Stadion, tamamen güneş enerjisiyle çalışıyor. Almanya’nın güneş enerjisi ile çalışan ilk futbol stadyumu olan 24 bin kişilik Schwarzwald-Stadion’ın çatısında bulunan güneş panelleri, yılda 250.000 kilovat saat enerji üreterek stadyuma güç sağlıyor ve enerjinin fazlası da yerel şebekeye geri gönderiliyor.

Kentteki evler de pek çok yönden sürdürülebilirliğe olanak tanıyor. Evlerin çatılarında güneş panelleri, yağmur suyu depolayıcı ve dönüştürücüleri, organik atık bölmeleri ve topraksız çatı tarımına uygun sistemler bulunuyor. Çatılarda kullanılan yağmur suyu depolayıcı sistemler, bahçelerin bu sularla sulanmasına olanak tanırken fazla suyun de evlerin tuvaletlerinde kullanılmasını sağlayarak ciddi ölçüde su tasarrufu yapmaya olanak tanıyor. Tüm bu çevreci tercihleriyle kent tükettiğinden dört katından daha fazla enerjiyi üretmeyi başarıyor. 
Kısacası Freiburg, Almanya gibi az güneş alan bir ülkede bile güneş panelleriyle tonlarca enerji üretilebileceğini ve tümüyle doğa dostu, sürdürülebilir bir yaşam sürmenin büyük şehirlerde bile mümkün olduğunu tüm dünyaya kanıtlıyor. 

Yukarı Kaydır