İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Aldatma Sorunsalı: Söylemek Mi, Gizlemek Mi?

Tanışmak, hoşlanmak, aşık olmak ve en nihayetinde birlikte olmak. Oldukça keyifli ve aynı zamanda heyecanlı bir süreç olan ilişki evrelerinde, tabir-i caizse “cicim ayları” geçtikten sonra herkesin ağzındaki tek cümle, aynı benim kulaklarımda çınladığı gibi sizlerin de kulaklarında çınlıyordur eminim ki. Çınlayan bu banal cümleyi yazıya dökmek gerekirse; “eski heyecanı yok” efendim…. Kimine göre monotonlaşan, sıradanlaşan ve hatta iyice tatsız bir hal alan ilişkide heyecanın esamesi bile okunmamaya başlar. Heyecan tutkunu olan insan, haliyle yeni heyecan arayışına girer ve oldukça hasar verici bir bombaya avuçları içerisinde patlatır. Gelin, bu bazen bir gaflet anında ya da bazen bilinçli yapılan, en kötü senaryo ise alışkanlık haline gelen bir davranış kıvamında olan “aldatma” kavramına yakından bakalım….

Editör :Yağmur Ergu
Yayın Tarihi :17 Eyl 2021
Süre :1.5 Bardak

Gelin önce, “kişi neden aldatır?” sorusuna yoğunlaşalım. Eminim ki aranızda aldatmanın bahanesi olmaz diyenler çıkacaktır fakat yaşamadan yorum yapmanın kolay olduğunu da unutmamakta fayda var. Yaşanılan ilişkideki problemlerden tutun, kişinin psikolojik problemlerine kadar uzanabilecek olan aldatma sorunsalı, ilişkinin monoton bir hal almasından ya da partnerlerin artık birbirini çok da çekici bulmamasından kaynaklanabilmektedir. Böyle bir durumda “aldatmak tek çözüm yolu mu?” sorusuyla karşı karşıya kalacak olursak, bunun cevabını gönül rahatlığıyla verebilmekteyiz sevgili okurlarımız. Bunun bir çözüm yolu olduğunu düşünmek bile oldukça yanlışken, eyleme döküldükten sonra yaratacağı hasarları düşünmek bile oldukça can sıkıcı hak verirsiniz ki. Peki, diyelim ki bir gaflet anında bu hatayı yapmış bulundunuz ve bu durumu partnerinizden saklamamanız gerektiğinin farkındasınız. Ne yapardınız sevgili okurlarımız?

 
Belki, ilişkiniz manevi olarak çok önceden bitti ama maddi olarak devam etmekte ya da asla uslanmayacak bir çapkınsınız ve tek eşli yaşayamadığınız fark ettiğiniz için durmadan bir aldatma eğilimi gösteriyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra, en trajik senaryo ise güncel partnerinize deliler gibi aşıkken onu aldatma gafletinde bulundunuz. Biraz acılı fakat gerçekleştirilmesi gereken en doğru tavrın ne olduğunu hepimiz biliyoruz eminim ki. Hem partnerinize hem de yaşadığınız ilişkiye duyduğunuz saygıdan ötürü yapılan bu hatanın, güzel ve düzgün bir üslupla karşı tarafa anlatılması, izlenmesi gereken en doğru yol olacaktır. Yalnızca bilinçsizce davranılmış bir an için mutluluğumu bozamam diyenleriniz olabilir fakat, ne kadar zorlu olacağından zerre şüphemizin olmadığı bu süreci, “korkunç bir vicdan azabı ve hayatınızı paylaştığınız insanı her gün yeniden kandırıyor olmanın vereceği huzursuzluk ile uzun yıllar yaşamaya” tercih edeceğinizi, gönül rahatlığıyla söyleyebilirim sevgili okurlarımız.
 

“Peki bu, yıllarımı harcadığım ilişkiyi ve çok sevdiğim partnerimi bile isteye mahvetmek olmuyor mu?”sorusunu ise cevaplamak pek mümkün değil sevgili okurlarımız. Sorunun cevabını, partnerinizle birbirinize olan bağlılık ve sevgi ile verebileceğinizi düşünüyoruz. Bunun yanı sıra her insanın bu probleme tepkisinin farklı olacağını da hesaba kattığımız zaman mevcut problemi açıklığa kavuşturduktan sonra partnerinizin vereceği tepki ve ilişkinizin gidişatını belirlemek sizlerin nezdinde. Emin olduğumuz tek şey ortada kurtarılmaya değer bir ilişki varsa tarafların, oldukça zorlu bu süreci sarılmış bir şekilde sonlandıracağından emin olduğumuzdur. 
 

İşin aslına bakacak olursak; aldattıysanız paylaşın, sevmiyorsanız söyleyin, istemiyorsanız bitirin sevgili okurlar. Yalnızca ikili ilişkilerde değil hayatın her alanında dürüst bir tavır takınmak, herkesten önce kendinizle olan barışıklığınızı dinç tutacak, böylelikle ne kendinizi ne de etrafınızdakileri kandırmayacak ve çok daha sağlam ilişkiler kuracaksınız. Aldatmış olmanın yalnızca fiziksel bir eylem olmadığını da hesaba katmayı unutmayın çünkü aldatmak, önce zihinde sonra bedende gerçekleşen bir eylemdir. Madem unutulmayacak şeylerden bahsettik en önemlisiyle yazımızı sonlandıralım. Yaptığınız hatadan sonra pişman oluyorsanız, unutmayın ki hala umut var demektir sevgili okurlarımız. Mutlu günler diliyoruz…
 

Yukarı Kaydır