Önümüzdeki 5 gün boyunca
GLOBAL NEWS

AFAD Duyurdu: Kıbrıs Açıklarında Deprem!

11 Oca 2022

AFAD, dün gece Kıbrıs semalarında saatler sabaha karşı 04.00 sularındayken, büyük bir depremin meydana gelmiş olduğunu duyurdu. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre 6.4 şiddetindeki deprem, birçok çevre bölgeden de hissedildi.

1 Bardak

AFAD’ın internet sitesinde yer alan güncel açıklamaya göre saat tam 04.07’yi gösterdiği anda, Akdeniz bölgesindeki Kıbrıs Adası’nın güney batı açıklarında oldukça şiddetli bir deprem meydana geldi. 6.4 büyüklüğündeki depremin derinliğinin deniz yüzeyinin 5.6 kilometre aşağısına dayanıyor. Depremin merkez üssü ise Mersin'de bulunan Anamur ilçesine yaklaşık 134 kilometrelik bir uzaklıkta olduğu tespit edildi. Yaşanan şiddetli deprem çevre illerden de hissedildi. Antalya, Mersin, Hatay, Adana, Isparta, Burdur ve Konya illerinde de hissedilen deprem, sosyal medya kullanıcıları tarafından anlık olarak paylaşıldı.

Kafalardaki asıl soru işareti ise yaşanan 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede can kaybının olup olmadığı ve elbette ki hasar tespiti oldu. Bu habere ilişkin olarak yine Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) yaptığı açıklamaya göre "Mersin-Antalya İl AFAD ve Kıbrıs Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı ile yapılan görüşmelerde an itibarıyla olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır” ifadeleri kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın açıklamaları da gecikmedi ve Tatar, “Baf açıklarında saat 04:07'de meydana gelen deprem tüm bölgede hissedildi … hepimize geçmiş olsun" ifadelerini kullandı.

 
Yaşanan depremin ardından yeni bir tehlike ile karşı karşıya kalan Kıbrıs bölgesi, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Şükrü Ersoy’un açıklamalarınca tsunami riski ile yüz yüze olduğunu öğrendi ve Prof. Dr. Şükrü Ersoy, oluşma riski taşıyan tsunaminin, tüm bölgeyi tehdit edecek kapasitede olabileceğini belirtti. Tsunami riskinin bir hayli tedirgin edici olduğunu belirten Prof. Dr. Şükrü Ersoy, olaya ilişkin sözlerine şu ifadelerle devam etti. 
 

Prof. Dr. Şükrü Ersoy
Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Şiddeti yüksek aslında. Önemsenecek bir deprem. Tsunami olasılığı da var. 6'yı geçen depremlerden sonra büyük dalgalar oluşabilir. Fakat kesin değil. Bu deprem büyük ihtimalle Doğu-Batı hatlı Rodos'tan başlayan, Antalya üzerinden Güney Doğu Anadolu'yu giden bir hat. Sürpriz bir deprem değil. Beklenebilecek bir deprem. Tüm bölgeyi etkileyebilecek bir durum. Uzun mesafe kat ediyor. Başlangıç hızı çok yüksek. Kıyıya geldikçe yükselir. Tsunami kıyı dalgasıdır. Eğer oluşmuşsa mutlaka bizim kıyılara da gelir. Ama yıkıcı olacağını sanmıyorum. İlerleyen saatler içerisinde belki de hiç tsunami oluşmamış olabilir. Benim en çok korktuğum yer 4500 metrelik bir çukur var. Girit'e yakın olan kesimde. Burada meydana gelebilecek depremler büyük tsunamiler oluşturabilir. 6,5 büyük depremlerden bir tanesi. Önemli olan can ve mal kaybına yol açmamış olmasıdır.”
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?