Önümüzdeki 5 gün boyunca
GLOBAL NEWS

ABD’de Domuzdan İnsana İlk Kalp Nakli

11 Oca 2022

ABD, 57 yaşındaki kalp hastasına domuz kalbi nakledildi. Kalbi nakledilen domuzun, genetiği değiştirilmiş domuz olduğu açıklandı.

1 Bardak

ABD’nin Maryland eyaletindeki bir hastanede, ölmek üzere olan 57 yaşındaki kalp hastasına son çare olarak domuz kalbi nakledildi. Maryland Hastanesinden yapılan açıklamada, ilk defa yapılan ve son derece deneysel olarak gerçekleştirilen ameliyattan üç gün sonra hastanın iyi durumda olduğu belirtildi. Dünyada böyle bir ameliyatın ilk kez yapıldığı belirtilirken, başarılı nakil; dünyada organ nakli bekleyen binlerce hasta için bir umut ışığı oldu. Yapılan açıklamaya göre cuma günü Baltimore kentindeki University of Maryland Sağlık Merkezi'nde yapılan nakil ameliyatı sekiz saat sürdü. Pazartesi günü de kalbin nakledildiği David Bennett'in durumunun iyi olduğu belirtildi. Ameliyatı gerçekleştiren University of Maryland Sağlık Merkezi Kalp Nakli Programı Direktörü Dr. Bartley Griffith, 'Nabzı var. Tansiyonu var. Bu onun kalbi' dedi.

Ameliyatın, gerçekten işe yarayıp yaramadığını bilmek için çok erken olsa da hayat kurtaran nakiller için bir gün hayvan organlarını kullanma konusunda ‘onlarca yıl süren arayışta bir adım’ olduğu ifade edildi. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezindeki doktorlar, bu operasyonun, genetiği değiştirilmiş bir hayvandan alınan kalbin, hemen reddedilmeden insan vücudunda işlev görebileceğini ispatladığına dikkati çekti. Açıklamada, kalbin nakledildiği David Bennett’in ameliyattan bir gün önce, “Bunun karanlıkta bir atış olduğunu biliyorum ama bu benim son şansım” dediği aktarıldı.

Üniversitenin hayvandan insana nakil programının bilimsel direktörü Dr. Muhammad Mohiuddin, “Bu işe yararsa, acı çeken hastalar için bu organlardan sonsuz bir tedarik olacak” değerlendirmesinde bulundu. Daha önceki denemelerde başarısız olunduğunu belirten Mohiuddin, “Bu sefer Maryland cerrahları, hücrelerinde aşırı hızlı organ reddinden sorumlu olan bir şekeri çıkarmak için gen düzenlemesi geçirmiş bir domuzun kalbini kullandılar.” dedi. 2021 yılının Eylül ayında New York’taki araştırmacılar, bu tür domuzların hayvandan insana nakiller için umut vadedebileceğini öne süren bir deney yapmış, geçici olarak bir domuzun böbreğini ölen bir insan vücuduna yerleştirmiş ve çalışmaya başladığını gözlemlemişlerdi. NYU Langone Health Merkezinde bu deneyi yöneten Dr. Robert Montgomery, Maryland’daki naklin, deneylerini bir sonraki seviyeye taşıdığını kaydetti.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?