GLOBAL NEWS

ABD Başkanı Biden Kongre Baskını'nın Yıldönümünde Sert Konuştu

07 Oca 2022

ABD Kongre Baskını’nın yıldönümünde ABD Başkanı Joe Biden bir konuşma yaparak süreci değerlendirdi. ABD Eski Başkanı Donald Trump için “Çıkarlarını ABD’den üstün tuttu.” açıklamasında bulunan Başkan Biden, kanlı baskın için Trump’ı suçladı.

1.5 Bardak
45. Başkan Donald Trump, ABD'de Kasım 2020 başkanlık seçimlerine hile karıştığı gerekçesiyle 6 Ocak’ta Washington’da düzenlediği mitingin ardından destekçileri Kongre Binası’na kanlı bir baskın düzenlemişti. Söz konusu baskına, Trump'ın miting anında söylediği “Ülkemizi asla zayıflıkla geri alamayacaksın. Güç göstermelisin ve güçlü olmalısın. Kongre'nin doğru olanı yapmasını ve yalnızca yasal olarak belirlenen seçmenleri saymasını talep etmeye geldik. Buradaki herkesin yakında barışçıl ve vatansever bir şekilde seslerinizi bugün duyurmak için Kongre Binası'na yürüyeceğini biliyorum.” sözlerinin sebep olduğu iddia edilmişti.

Kongre Baskını’nın yıldönümünde, göreve geldiğinden bu yana en güçlüsü olarak nitelendirilen bir konuşma yapan Biden, 6 Ocak'taki Capitol saldırısının sorumluluğunu Trump'a yükledi. Başkan Biden, eski başkanı “yenilgi gerçeğini kucaklayamayan ve acılı bir kaybeden” olarak resmetti. 

Konuşmasının devamında Biden "Amerika Birleşik Devletleri'nin eski başkanı, 2020 seçimleriyle ilgili bir yalanlar ağı oluşturup yaydı. Bunu ilke üzerinde güce değer verdiği için yaptı, çünkü kendi çıkarlarını ülkesinin çıkarlarından, Amerika'nın çıkarlarından daha önemli görüyordu." dedi ve “zedelenmiş egoların demokrasiden ve anayasadan daha önemli görüldüğü”nün altını çizdi.  

Biden, Trump ve destekçilerinin 2020 seçimleri hakkında yaydıkları çeşitli yalanlara da işaret etti. İddiaların kanıtsız kaldığını belirten Başkan Biden, Trump'ı “kaybetmekten korkan bir başkan” olarak tasvir etti. Biden "İlk oylama yapılmadan önce bile, eski başkan seçim sonuçları hakkında şüphe uyandırıyordu. O sadece eski bir başkan değil. O mağlup olmuş eski bir başkan." sözlerini de ekledi.

6 Ocak'ın ABD tarihindeki en karanlık günlerden biri olduğunu defalarca dile getiren Biden, polis güçlerine yönelik saldırılardan başkan yardımcısına yönelik ölüm tehditlerine kadar günün şiddet olaylarını anlatırken dinleyicilerden gözlerini kapatmalarını istedi. İsyancılar hakkında "Halkın iradesini savunmak değil, halkın iradesini inkar etmek istiyorlardı" diyen Biden, Trump destekçilerinin anayasayı yıkmak istediklerini vurguladı.

Siyasiler, ABD Başkanı Joe Biden'ın konuşmasını, “göreve geldiği günden beri en etkili açıklama” olarak nitelendirirken, Biden’ın Kongre Baskını’na yönelik ilk kez açık şekilde Trump’ı suçladığına dikkat çekti. 

Demokrat siyasi kişiliği ile ünlü Simon Rosenberg, "Bu, hemen hemen her Demokrat tarafından memnuniyetle karşılanacak bir şey" dedi. Rosenberg, Beyaz Saray'ı aylarca demokrasiye yönelik süregelen tehditlerle ilgili söylemini yükseltmeye çağıranlar arasındaydı.

Biden'ın bir zamanlar kampanya yöneticisi olan Greg Schultz, "Bu benim desteklediğim Biden" ve "Kelimenin tam anlamıyla, yıllardır yaptığı en iyi konuşma" gibi mesajlar aldığını belirtti. Schultz, "O dönem başka seçeneğiniz olmadığı zamanlardan biriydi. Açıktır ki, Trump olmasaydı 6 Ocak olmayacaktı. Kışkırtıcıyı ortadan kaldıramayacağınız bir zamanlar olabiliyor; çünkü olay cumhuriyet için çok korkunçtu." dedi. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?