KÜLTÜR/SANAT

90’ların En İyi Gençlik Filmleri: 3 Öneri

10 Oca 2022

Gençlik hikâyeleri 90’larda özel bir yere sahipti. Modasıyla, estetiğiyle ve bizi iyi hissettiren hikâyeleriyle zaman yolculuğuna çıkmamızı sağlayacak 3 gençlik filmine ne dersiniz peki?

Yetişkin hayatının katı kurallarından ve sancılarından biraz uzaklaşmak için filmler, en yakın dostlarımızdan biridir. Birkaç saatliğine farklı bir zamana ve mekâna ışınlanmak, kendimizi heyecan ve romantizm dolu bir hikâyeye kaptırmak keyfili ve tazeleyici bir fikir olabilir. 90’lar, bizi iyi hissettiren ve bu “kaçış” etkinliğini keyifli hâle getiren klasik yapımlarla dolu bir dönem. Bugün halen sinemaya, modaya ve popüler kültüre ilham veren 90’ların gençlik filmleri, tüm gücüyle zaman zaman hayatımıza geri dönen trendlerden oluyor. İşte, mutlaka izlemeniz gerekn, bu türe ait 3 film önerisi, sizin için. İyi seyirler!

10 Things I Hate About You (1999)
Tür: Komedi-Dram-Romantizm
Yönetmen: Gil Junger
 
Listemizin ağır toplarından10 Things I Hate About You, Heath Ledger, Julia Stiles ve Joseph Gordon-Levitt’in başrollerini üstlendiği çok keyifli bir 90’lar yapımı. Bianca, okulunda oldukça popüler bir kızdır ve ablası ile taban tabana zıt iki karakterdir. Disiplinli ve kuralcı babaları, Bianca’nın bir erkek arkadaşı olmasına ancak ablasının da flört sahnesine çıkması şartıyla izin vereceğini söyler. Böylece Bianca, asi ablasının katı kalbine uygun bir aday bulur ve olaylar gelişir.
 
Hâlâ çok popüler olan “düşmanlıktan sevgililiğe” temasını başarılı performanslarıyla unutulmaz hâle getiren film, özellikle Heath Ledger hayranlarının defalarca izlediği gerçek bir kült yapım. İçinizi ısıtacak ve romantizme olan inancınızı canlandıracak 10 Things I Hate About You, belki de pek çok kez izleyeceğiniz ve repliklerini ezberleyeceğiniz filmlerden olacak.

Clueless (1995)
Tür: Komedi-Romantizm
Yönetmen: Amy Heckerling
 
90’lar dendiğinde akla ilk gelen gençlik filmlerinden biri kesinlikle Clueless oluyor. Zengin, şımarık ve yüzeysel kız” personasını beyaz perdede en iyi taşıyan oyunculardan -halen bununla popüler olan- Alicia Silverstone, Beverly Hills Lisesi’nin biricik Cher’ine hayat veriyor bu filmde. Herkesin hem kendisine hem de yaşadığı hayata âşık olduğu Cher, yaşadığı yerde gerçek bir yıldız. Okuldaki popülerliğini ve insanlar üzerindeki etkisini çöpçatanlık gibi bir amaçla kullanması ve takip eden olaylar, filmin ana konusunu oluşturuyor.
 
Stacy Dash ve Paul Rudd gibi çok sevilen yıldızların Silverstone’a eşlik ettiği Clueless, üzerinden neredeyse 30 yıl geçmesine rağmen moda dünyasına etkili bir şekilde ilham vermeye devam eden filmlerden aynı zamanda. 90’lar modasının tüm gücüyle yeniden canlandığı günümüzde, belli ki Cher’in iki parçalı takımları, ekose ceketleri, saç bantları ve belki de kendinden emin tavırları zamansız bir ilham kaynağı olarak görülüyor. Müzikleriyle, gençlik heyecanıyla ve keyifli klişeleriyle Clueless, gerçek bir 90’lar klasiği.

Reality Bites (1994)
Tür: Komedi-Dram-Romantizm
Yönetmen: Ben Stiller
 
Oyuncu kadrosuyla gerçek bir yıldız geçidi olan Reality Bites, Winona Ryder, Ethan Hawke ve Steve Zahn’ın canlandırdığı unutulmaz karakterlerle bugün 90’lara dair sevdiğimiz detaylara ilham vermeye devam ediyor.
 
Lelaine, Troy, Vickie ve Sammy, kendilerine özgü idealleri olan ve filmin adına işaret eden biçimde, yetişkin hayatının gerçekliği karşısında zorlanan bir arkadaş grubudur. İyi bir belgeselci olmanın hayalini kuran Lelaine, Michael’dan hoşlanmaya başlar ve olaylar gelişir. Kendinizden ve ilk gençlik hallerinizden bir şeyler bulacağınız Reality Bites, idealist gençlikten yetişkinliğe adım atmak üzere olmak hakkında anlatılan samimi ve keyifli bir yapım. Gençliğin büyüme sancılarına dair hikâyelerden hoşlanıyorsanız, mutlaka listenize eklemeniz gereken bir film.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?