GLOBAL NEWS

78. Venedik Film Festivali’nin Yıldızı “DUNE”

Venedik şehrindeki Lido Yarımadası’nda gerçekleşen ve 3 Eylül’de başlayan 78. Venedik Film Festival, 11 Eylül’e kadar devam edecek olan “eşsiz bir seyir zevkine sahip yolculuğunu” yarıladı bile. Oldukça sıra dışı ve bir o kadar tecrübeli yönetmen ve oyuncu kadrosuna sahip yapımların, yerini bulduğu yine oldukça prestijli festivalin bu seneki favorisi şüphesiz ki Timothée Chalamet ve Zendaya’nın mükemmel performanslarıyla boy gösterdiği aynı zamanda Denis Villeneuve’nin ustalıkla yönettiği “Dune” filmi.

Editör :Yağmur Ergu
Yayın Tarihi :07 Eyl 2021
Süre :1.5 Bardak

İlk gösterimini, yarışma dışı olarak Venedik Film Festivali’nde gerçekleştiren Dune, yalnızca ilk gösterimiyle bile oldukça ses getirmeyi başardı. Aynı adlı kitaptan uyarlanan filmin, ilgi çekici bir diğer yanı ise son dönemlerin hem en revaçta hem de en başarılı Hollywood aktör ve aktrislerini bünyesinde barındırması oldu. Timothée Chalamet ve Zendaya’nın yanı sıra Jason Momoa ve Javier Bardem gibi tecrübeli isimlerin de yer aldığı muazzam yapımın, açıklanan ilk vizyon tarihi ise Kanada merkezli olarak 1 Ekim 2021 şeklinde duyurmuş olsa da 22 Ekim’e ertelendiğine dair haberlerde yapıldı. Anlayacağınız henüz şaibeli olan bu konuyla ilgili net bir bilgi verememekteyiz.

Bilim- kurgu türüne yepyeni bir soluk getireceği şüphesiz olan film, “Blade Runner 2049” ve “Arrival” gibi bilim-kurgu türünün en iddialı yapımları denebilecek filmlerin yönetmeni Denis Villeneuve’nin, yine hayretler ve hayranlıkla izleneceğine dair şüphenin yer bulamadığı “Dune: Çöl Gezegeni”filmi, yalnızca bilim- kurgu hayranlarının değil tüm sinema severlerin merakla beklediği yapımlar arasında. Dune filminin, 78. Venedik Film Festivali’nde yaptığı gösterimden sonra 6 dakika boyunca kesintisiz alkışlandığı da dedikodular arasında. Dünya çapında sinemaya ve sinema salonlarında film izlemenin hissettirdiği atmosfere dair yaşadığımız özlem ile heyecanların bir nebze daha körüklendiği Dune filmi, genç oyuncuların kariyerlerindeki zirve basamaklardan biri olacak gibi görünüyor. Gelin, bu oldukça genç fakat bir o kadar başarılı oyunculara yakından bakalım.

Timothée Chalamet

Timothée Chalamet


1995 doğumlu olan 26 yaşındaki yarı Amerikan yarı Fransız asıllı genç oyuncu, 2012 yılında yayınlanan “Homeland” dizisi ile sektörde adını duyurmaya başladı. Sonrasında bilim- kurgu türünün mihenk taşı diyebileceğimiz “Interstellar” filminde boy gösteren Chalamet, asıl şöhretine 2017 yılında vizyona giren queer film “Call Me By Your Name” ile kavuştu. Kariyerinin asıl başlangıcı olarak bahsedilebilecek filmden sonra dur durak bilmeyen yükselişine tüm dünya şahit oldu ve 2020 vizyon tarihli “Little Women” filminin ardından Dune gibi ihtişamlı bir filmde boy gösterme fırsatı yakaladı. Sizler kadar bizlerin de merakla beklediği “Paul Atreides” performansı, eminiz ki görülmeye değer sevgili okurlar.

Zendaya

Zendaya


25 yaşındaki Kaliforniyalı genç yıldız, yalnızca bir aktris değil ayrıca bir danşçı ve bir model olarak da karşımıza çıkmakta. Mükemmel fiziği ve nefes kesici güzelliğiyle göz dolduran başarılı yıldız, son dönemlerin en popüler isimlerinden biri. Hem sıra dışı yeteneği hem de karşı konulmaz cazibesi ile Hollywood filmlerinin gözdesi olan Zendaya, hem dizi hem de film sektörünün vazgeçilmezleri arasında. Disney Channel ile başladığı kariyerine, dijital platformların yanı sıra Hollywood’un en başarılı filmlerinde boy göstererek devam ettikten sonra eşsiz yeteneğinin getirisi olan şöhretine kısa zamanda kavuştu. Marvel’in en popüler yapımları arasında olan Spider Man gibi filmlerde, izleyici ile buluşan ünlü yıldız, Netflix’in, ikonik filmlerinde de boy göstermeyi ihmal etmedi. En nihayetinde layığına doya doya ulaşan Zendaya’nın, Dune filminde göstereceği performansa şahit olmayı, tüm dünya gibi bizler de iple çekmekteyiz.

Muazzam bir bilim- kurgu serüveninin bizleri beklediği Dune: Çöl Gezegeni filmine kavuşmamıza 1 aydan biraz daha fazla bir süre var sevgili okurlarımız. Hem özlediğimiz sinema keyfine hem de hasret kaldığımız kaliteli yapımlara dair geri sayım başladı….
Yukarı Kaydır