Önümüzdeki 5 gün boyunca
ZOOM

2022'de Piyasaya Çıkacak Elektrikli Otomobiller

08 Oca 2022

Elektrikli otomobil sektörü, dünya genelinde iyiden iyiye ivme kazanmış durumda. Özellikle Avrupa pazarında şimdiden ciddi ölçüde paya sahip. Ford, Volkswagen gibi dev otomobil üreticileri de elektrikli otomobil piyasasına yaptığı büyük yatırımlar ile bu alanda yer almaya çalışıyor. Türkiye’de de özellikle büyükşehirlerde yer yer görebileceğiniz elektrikli otomobiller, içten yanmalı motorlara kıyasla hava kirliliğini azaltması, petrole olan bağımlılığı azaltması gibi gerekçeler nedeniyle çevre dostu kabul ediliyor. Peki 2022 yılında piyasaya çıkacak elektrikli otomobiller hangileri? Ayrıntılar içeriğimizin devamında.

2 Bardak

BMW i4
Almanya’nın devasa otomobil üreticilerinden BMW, tamamen elektrikli BMW i4 modeli ile bu piyasada yerini almaya başlıyor. Markanın tümüyle elektrikli ilk Gran Coupe modeli olarak tanıtılan BMW i4, günlük kullanıma uygunluğunun yanı sıra sportif önceliklere göre de tercih kullanılabilecek. BMW i4, rotanızda bulabileceğiniz şarj istasyonlarında 200 kW şarj gücü ile %10 seviyesinden %80 seviyesine ise yalnızca 31 dakikada ulaşabiliyor. Arabanın sunduğu yeniliklerden biri de 12,3 inçlik gösterge paneli ile 14,9 inçlik geniş kontrol ekranını bir araya getirmesi. Bu açıdan kokpit bölümünde ileri teknoloji de baştan sonra hissediliyor.

Rivian R1T
Amazon ve Ford tarafından desteklenen elektrikli araç üreticisi Rivian, R1T adlı elektrikli pick-up modeli ile bu alanın iddiaları oyuncularından biri olmayı hedefliyor. COVID – 19 pandemisi ve çip tedarik edememe sorunu nedeniyle çıkışı ertelenen Rivian R1T, dört adet elektrikli motor ile donatılıyor. 5 kişilik oturma kapasitesine sahip bu elektrikli otomobiller 105, 135 ve 180 kWh bataryalara sahip. Rivian için 2022 de elektrikli otomobiller açısından çok verimli geçeceğe benziyor.

Ford F-150 Lightning
ABD merkezli dev otomobil şirketi Ford da elektrikli otomobiller piyasasına yaptığı büyük yatırımlar ile bu pazarda pay sahibi olmayı amaçlıyor. Markanın 2022 yılında piyasaya çıkması beklenen Ford F-150 Lightning modeli, biri ön, biri arka tekerleklere güç veren iki adet elektrikli motor ile donatılıyor. Tek tam şarj ile 370 km menzile ulaştığı söylenen Ford F-150 Lightning, gördüğü rekor düzeydeki ilgi ile de pazarın en iddialı modellerinden biri olacak gibi görünüyor.

Mercedes-Benz EQB
Almanya merkezli lüks otomobil markası Mercedes-Benz de EQ adını verdiği elektrikli otomobil ailesini genişletmeyi sürdürüyor. 7 kişilik oturma kapasitesi sunabilmesi elektrikli bir otomobil olarak modelin en önemli başarılarından biri kabul ediliyor. Mercedes-Benz EQB önden çekişli ve 4 tekerlekten çekişli olmak üzere iki farklı versiyonu ile sunulacak. Bagajda sunulan devasa yükleme seçenekleri de aracın SUV kategorisinde başarı göstereceğini kanıtı.

Volvo C40 Recharge
Volvo, 2030 yılı itibarıyla sadece elektrikli araba satışa sunacak markalar arasında. Bu vizyon doğrultusunda hareket eden marka, tamamen elektrikli 2021 Volvo C40 Recharge modelini de tanıttı. Markanın ikinci elektrikli otomobili olarak bilinen Volvo C40 Recharge, geçtiğimiz senenin Haziran ayından itibaren Avrupa pazarında sipariş almaya başlamıştı. 0 – 100 km hızlanması yalnızca 4,9 saniye olarak belirlenen Volvo C40 Recharge, 78 kWh kapasiteli bir batarya sistemi ile donatılıyor.

Audi A6 e-tron
2021 yılında Audi tarafından bir konsept araç olarak tanıtılan Audi A6 e-tron, Volkswagen grubunun ilk elektrikli sedan modeli olacak. 2022 sonuna doğru resmen satışa sunulması planlanan Audi A6 e-tron, çift elektrikli motoru ile 468 beygir güç üretebiliyor. Bilgilere göre araç 100 kWh batarya ve 270 kW hızlı şarj desteğine sahip olacak. Marka, elektrikli A6 konseptinin %5'ten %80'lik şarj doluluk oranına 25 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabildiğini, 10 dakikalık bir şarj ile de aracın 300 km menzil kazandığını belirtmişti.

TOGG C-SUV
Türkiye’nin ilk yerli otomobili TOGG (Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu) 2022’de resmen üretilmeye başlayıp satışa sunulacaklar arasında yer alıyor. Türkiye’deki ilk teslimat tarihinin ise 2023’ü bulacağı öngörülüyor. TOGG C-SUV, elektrikli bir SUV model olarak pazarda yerini alıyor. Çift motoru ile 400 beygir, en büyük batarya seçeneği ile 500 kilometre menzil sunacağı belirtilen TOGG C-SUV, Almanya gibi bazı Avrupa ülkelerinde de satışa sunulacak.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?