ASTROLOJİ

12 Burç ve Eşleştiği Mitolojik Karakterler

Bir alem burçların bir alem içeriğine daha hoş geldiniz sevgili okurlarımız. Gezegeninden, retrosundan, ayın tutulmasından ve hatta yıldızların konumundan bile etkilenen burçların, hali hazırda bizleri hem rezil hem de vezir ettiği etki kapsamını, genişletmeye geliyoruz. Kaosları, savaşları, güçleri ve aşklarıyla ünlü, mitoloji dünyasının en meşhur karakterlerinin, gölgelerinde yaşayan burçlara yakından bakmaya ne dersiniz…? burcunuzu temsil eden tanrı ya da tanrıçayı bu saatten sonra daha çok benimseyeceğinize dair hiç şüpheniz olmasın sevgili okurlarımız. Bir taşla iki kuş vurduğumuz bu içerik için “hem mitoloji hem de astroloji meraklıları” toplandıysa, yazımıza başlayabiliriz….

Editör :Yağmur Ergu
Yayın Tarihi :08 Eyl 2021
Süre :3 Bardak

KOÇ/ARES


Oldukça hareketli ve enerjik olmasının yanı sıra bir o kadar hırslı ve kavgacı olan koç burcu, Zeus ve Hera’nın değerli oğulları Ares’in gölgesinde barındırdığı burçtur. Aynı bir koç gibi cesur ve lider vasıflı bir karaktere sahip olan savaş tanrısı Ares, son derece tutkulu ve bir koç misali, asla evcilleşemeyen ego timsali yapısıyla, Olympus’un en kavgacı ve en agresif tanrıları arasına adını büyük harflerle yazdırmayı başarmıştır. Bu yüzden eğer bir koçsanız ya da etrafınızdaki koçların hiç dinmeyen enerjik agresifliğinden şikayetçiyseniz; bırakınız bağırsınlar, bırakınız çağırsınlar efendim.

BOĞA/AFRODİT


Venüsü temsil eden burç boğanın, güzelliği ile nam salan bir tanrıçayla eşleşmesi eminim ki hiç kimseleri şaşırtmayacaktır. Ezelden beri kadını, dişiliği ve güzelliği temsil eden Venüs’ün, Afrodit gibi dillere destan bir tanrıçaya da yansımış olması pekâlâ kabul edilir bir durum olur doğrusu. Cinselliğin ve güzelliğin tanrıçası olan Afrodit’in, erotizm ve fiziksel ilişkiler konusunda uzmanlaşmış bir burç olan boğayla eşleşmesi bizce de tesadüf değil sevgili okurlarımız. İkisinin de yöneten kavramın güzellik ve aşk olduğunu düşünürsek, bu burçta doğanların mükemmel görünüm ve hayatın muhteşem zevklerine düşkünlüğüne şaşırmamak gerekir.

İKİZLER/ATHENA


Zekâ, ilham ve sanatın en belirgin temsilcisi olan Athena, ikizler burcunun her işe yatkınlığı, kimsenin gözünden kaçmayan akıllılığı ve mantıklı tavrıyla bir hayli uyum içerisindedir sevgili okurlarımız. Bazı içeriklerimizde ikizler burcundan oldukça yakınsak da yiğidi öldürüp hakkını yemeyenlerdeniz anlayacağınız. Oldukça mantıklı ve üst düzey zekaya sahip ikizler burcunu temsil edebilecek yegâne tanrıça Athena’dan başkası olamazdı bize kalırsa. 

YENGEÇ/ARTEMİS


Zeus’un bir diğer kızı olan bereket tanrıçası Artemis, oldukça anaç, şifacı ve koruyucu tavrıyla adeta yengeç burcunda doğan bir bireyi betimlemekte. Şefkatli Ay tarafından yönetilen yengeç burcu, Zodyak’ın en verici, besleyici ve anaç burçları arasındadır. Aynı Artemis gibi duyarlı ve iyi kalpli olmasıyla ön plana çıkan yengeç burcunun, ay ve bereket tanrıçasından beslendiğini söylemek de yanlış olmayacaktır sevgili okurlarımız.

ASLAN/APOLLO


Güneşin aydınlığın ve bilginin hükümdarı olan Apollo, Olympus’daki en eğlenceli tanrılar arasında yer alır. Güneşten aldığı ışıkla ışıl ışıl parlayan ve en nihayetinde havasından da yanından kolay kolay geçilmeyen Apollo, oldukça bilmiş ve ben merkezli yapısıyla da adeta bir aslan burcunun vücut bulmuş hali olarak karşımıza çıkmakta. Aslan burcunun, güneş tarafından yönetildiğini düşündüğümüz zaman burcun asıl yöneticisinin Apollo olduğu gerçeğiyle de karşı karşıya kalıyoruz. Bundan dolayı etrafınızdaki aslanların hem bu kadar sıcakkanlı hem de bu kadar havalı olmasına şaşırmayı bırakabilirsiniz sevgili okurlarımız.

BAŞAK/DEMETER


Doğa ve denge tanrıçası olan Demeter, pek de şaşırmayacağınız üzere başak burcunun mükemmel bir temsili konumundadır. Tanrıça Demeter, aynı zamanda başak burcunun doğurganlığını ve hasat zamanının saf bir temsili olarak bilinir. Sağlığın ve zindeliğin bir başlıkta anıldığı başak burcu ise dürüst, düzenli ve ince eleyip sık dokuyan yapısıyla Demeter’in temsil alanına rahatlıkla girmektedir.

 TERAZİ/HERA


Dengenin burcu olan terazide, dengeler bozulunca olacak olanlara eminim ki ya bir terazi olarak ya da bir terazi yakını olarak şahit olmuşsunuzdur sevgili okurlar. Bu yüzden ılımlı, anlayışlı dengeli ve oldukça adaletçi ve söz konusu hak hukuk olunca ne kendi ne de başkasının hakkını asla yedirmeyen terazi burcunun, en olası temsili yalnızca Hera olacaktır şüphesiz ki. Evlilik ve doğum tanrıçası olan ve kıskançlığıyla da bir o kadar ünlü olan Hera’nın, dillere pelesenk olmuş kıskançlığının adalet duygusundan geldiğini söylesek, terazi burcu ile olan bağlantısını çok daha rahat kurabileceğinize oldukça eminiz değerli okurlarımız.

AKREP/KALİ


Hindu dinindeki en karmaşık tanrıçalardan biri olan Kali, var olmanın ve yok olmanın burcu ile mükemmel bir uyuma sahiptir. Ölüm ve cinsellik tanrıçası olarak bilinen Kali, akrep burcunun en belirgin temsillerini kendi bünyesinde barındırmaktadır. Cinselliğe ve aşırılığa düşkünlüğü ile bilinen akrebin özü, şüphesiz ki Tanrıça Kali’nin kendisidir. Akrep burcunun farklılığını, diğer burçlardan çok daha ayrı bir tanrıçanın yönetiminde olmasında da anlayabiliriz sevgili okurlarımız. Böylelikle, çok daha derin ve detaylı bir burç olan akrebin, yüzeysel meselelerle pek bir işinin olmamasını da açıklığa kavuşturmuş olalım.

YAY/ZEUS


Olympus’un kralı ve tanrıların babası olan Zeus, yay burcu ile harmanlanmış dürüst, iyimser, özgür ve adeta bir yargı merci olan tavrı ile burcun inanılmaz bir temsili haline gelmekte. Gökyüzü tanrısı olarak da bilinen Zeus, gerçeğin ve bolluğun gezegeni Jüpiter tarafından yönetilmekte. Her türlü sonucun bizi yay burcuna götürdüğü bu mükemmel eşleşme, yay burcunun heybetli ruhunun ve karakterinin de Zeus’tan beslendiğini kanıtlar nitelikte.

OĞLAK/PERSEPHONE


Yeraltı dünyasının kraliçesi olarak bilinen Persephone, doğasında ve karakterinde oğlak burcuna ait birden fazla has özellikleri barındırmakta. Tanrıça katı görünüşünü, disiplinli tavrını, kararlılığını ve sabrını tam olarak oğlak burcundan almıştır. Ruhunda yaşadığı içsel çatışmalar ile oğlak burcu deneyiminin hakkını sonuna kadar veren tanrıça hem karanlığın hem de aydınlığın temsili olarak karşımıza çıkmakta. Bir bakıma her iki tarafı da kontrol altında tutmak isteyen tanrıça kontrol manyaklığıyla da oğlak evrimini tamamlamakta sevgili okurlarımız.

KOVA/PROMETHEUS


Titan ve öğüt tanrısı olan Prometheus, tıpkı bir kova gibi biraz asi biraz da vizyon sahibi olarak karşımıza çıkmakta. Sahip olduğu yetenekler ve kaos çıkarma gücüyle de kovanın yönetici gezegeni olan Uranüs’e bir hayli benzeyen tanrı, aynı kova gibi ilerici ve gelecek bazlı düşünceye odaklanan, oldukça devrimci bir tanrı olarak kayıtlara girmiştir.

 BALIK/İŞTAR


Bir Mezopotamya tanrıçası olan İştar, cennetin kraliçesi olarak bilinir. Doğurganlık tanrıçası olarak da anılan İştar'ın, değişken enerjisi ve oldukça çelişkili yapısı ile balıktan başka bir burcu temsil etmesinin imkanı yok sevgili okurlarımız. Tıpkı bir balık gibi oldukça evrensel, duygusal, vicdanlı olan tanrıça aynı zamanda akıl almaz karmaşık düşüncelerin baş kahramanı olarak karşımıza çıkmakta.

Yukarı Kaydır